ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 00:18

Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell casusluğa aracılık mı ediyor?

Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell casusluğa aracılık mı ediyor?

Alman Der Spiegel dergisinin haberi çok konuşulacak.


ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), insanları gözetlemek için akla gelmeyen tüm yöntemleri kullandığını bilmeyeniniz yoktur. Bunun yanında teknoloji firmaları da bu illegal oluşumlara çanak tutuyor. Alman Der Spiegel'in ulaştığı yeni bilgiler sayesinde, NSA'in gözetleme yöntemlerinden iki tanesi daha ortaya çıktı.

Bunlardan birincisi: Çevrimiçi olarak satın alınan dizüstü bilgisayarlarının, müşteriye ulaşmadan önce ele geçirilmesi ve casus yazılımlar yüklenmesi. NSA'nın casus yazılım yüklediği bilgisayarların üreticileri arasında Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell gibi büyük firmalar bulunuyor.

1388509906_img20131231184737.jpg

İkinci yöntem ise, tüm Windows kullanıcılarının şikayetçi olduğu hata mesajları! Kullanıcılar, hatayı Microsoft'a bildirirken, NSA de işin içine giriyor.Microsoft, hata raporlarının gizli ve anonim tutulacağını söylemişti ancak görünen böyle değil. Bildiğiniz gibi Windows hata mesajlarında, kullanıcılara hatayı Microsoft'a bildirme seçeneği bulunuyor. Der Spiegel dergisi, bu raporların Microsoft ile birlikte NSA'in Özel Erişim Operasyonları, yani 'üst düzey hack' bölümüne de gönderildiğini belirtiyor.

1388509923_img20131231185856.jpg

Tüm bu bilgiler, eski NSA çalışanı Edward Snowden'in Der Spiegel ile paylaştığı yeni belgeler sayesinde ortaya çıktı. NSA'in buna ihtiyaç duymasının sebebi ise dünyanın dört bir yanından hata raporu gönderen bilgisayarların zayıf noktaları, NSA tarafından saptanabiliyor. Bu yollada NSA, hedef seçtiği bilgisayara casus yazılım gönderebiliyor.KAYNAK : Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell casusluğa aracılık mı ediyor?

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER