ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 19:26

Samsun ve Apple yeniden mahkemede

Samsun ve Apple yeniden mahkemede

Geçtiğimiz yıl kamuoyunda bir hayli gündemde kalan patent davaları yılın son bölümünde tekrar başlıyor.


Mobil dünyasının en önemli iki aktörü Samsung ve Apple’ı 2012 yılı boyunca mahkeme koridorlarında fazlasıyla görmüştük. İkili arasında yaşanan yargılama süreci en uzun soluklu patent davası olarak tarihe geçti. Süreç her defasında uzarken, ikil yeni iddialarla Yargıç Lucy Koh’un kapsını çaldı.

Süreci ana hatlarıyla değerlendirecek olursak, Apple geçtiğimiz yıl yaz döneminde 1.05 milyar dolar tazminat almaya hak kazanmıştı. Samsung ise tazminat miktarının ısrarla yanlış hesaplandığı iddia etmiş ve tekrar gözden geçirilmesi noktasında mahkeme heyetine başvurmuştu.

Başvuru kabul edilmiş ve yapılan itiraz neticesinde ödenecek tazminat miktarı 500 milyon dolar seviyesine çekilmişti. Bu defa itiraz sırası Apple’ geldi ve şirket tazminat miktarının indirilmesine karşı çıktı. Son olarak 40 milyon dolar artırılan tazminat miktarı 550 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Peki dava süreci sona erdi mi? Elbette ki hayır! Samsung’un ihlal edildiği iddia edilen iki patentle ilgili hala kuşkuları var ve bu noktada kozlarını sonuna kadar oynayacak. İki arasında 12 Kasım’da başlayacak süreçte birçok gelişmenin daha bizleri beklediğini ön görebiliriz.

1367330386_1359698754applesamsung.jpg

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER