ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 08:05

Sailfish OS başlatıcısı Google Play'e geliyor

Sailfish OS başlatıcısı Google Playe geliyor

Google Play'de yer almadan önce dilerseniz test sürecine katılabilirsiniz.


Nokia'dan ayrılan bir grup çalışanın kaderine terk edilen MeeGo işletim sistemini tekrar canlandırmak için geliştirdiği Sailfish OS mobil dünyasının en genç işletim sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı olan işletim sisteminin yer aldığı ilk telefon Jolla hatırlarsanız 399€ fiyatıyla mart ayı içerisinde kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Farklı bir kullanım deneyimi sunan ve Android uygulamaları çalıştırma yeteneğine de sahip olan Sailfish OS beraberinde getirdiği kullanım deneyimini tam anlamıyla olmasa da, belirli oranda Android kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Şirket yaptığı açıklamada Sailfish işletim sisteminde kullanılan mevcut başlatıcı (launcher) uygulamasını önümüzdeki günlerde Google Play'de yayınlanacaklarını belirtti. Şu an test sürecinde olan başlatıcı uygulamasını dilerseniz henüz Google Play'de yayınlanmadan da tecrübe edebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken; öncelikle Gmail hesabınızdan jolla-launcher@jolla.com'a bir mail atmanız gerekiyor. Adınız ve kullandığınız cihaz bilgisinin bu mailde yer alacak. Son olarak ise şirket size uygulamanın Google Play linkini ve kurulum talimatını gönderecek. Test sürecine katılmanız için ayrıca Nexus 4, Nexus 5 ya da Android 4.3 ve üzeri sürümde çalışan bir cihaza sahip olmanız gerekiyor. 

Alt bölümde yer alan videoda Sailfish tabanlı Jolla akıllı telefonun resmi tanıtım videosuna göz atabilirsiniz. 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER