ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:55

Nokia’dan Apple’a destek!

Nokiadan Applea destek!


Samsung ve Apple arasında Amerika’da devam eden patent davasında süreç tüm hızıyla devam ederken, söz konusu bazı gelişmeleri kısa süre önce sizlere duyurmuştu. Apple’ın tazminat miktarını 3 katına çıkarma isteği mahkeme heyeti tarafından reddedilirken; Yargıç Lucy Koh, 1.05 milyar dolarlık tazminat miktarını \%43 oranında azalttı.

Devam eden dava kapsamında taraflar mahkeme heyetine bir dizi taleplerde bulunmuştu. Apple’ın patent ihlali yapan 26 Samsung’un cihazına satış yasağını getirilmesi talebi de heyet tarafından kabul görmezken, şirket soluğu bir üst merci olan temyiz mahkemesinde almştı.

Yargılama sürecinde bu gelişmeler yaşanırken, Apple’a hiç beklemediği bir cepheden destek geldi. Nokia’nın mahkeme heyetine gönderdiği mektupta, patentlerin teknoloji gelişimine verdiği katkıdan söz ederken, gelişime yön veren bu patentlerin ihlali söz konusu olduğunda ise ürünlerin yasaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Apple ve Nokia arasında patent anlaşmazlığı yaşanmış ve gelişme mahkeme koridorlarına kadar gelişmişti. Daha sonra Apple’ın ihlal ettiği patentler için telif hakkı ödemesiyle sorun çözülmüştü.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER