ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 09:24

Nokia CEO'su: Google, Android'i...

Nokia CEOsu: Google, Androidi...

Android'e geçeceği yönde uzun süre haberler yapılan Nokia cephesinde, sisteme eleştiriler geliyor.


2012 yılı mali raporun açıklanmasını yanı sıra Lumia modellerine ait bazı istatistikleri kamuoyuyla paylaşan Nokia CEO’su Stephen ELOP, Android ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Şirket her ne kadar planlamamsını Wİindows Phone üzerine oluşturmuş olsa da belirli aralıklarla Nokia’nın Android’e geçeceği yönde haberleri sıklıkla duyuyoruz.

Bu iddiaların tamamı bir süre önce tepe yöneticisi tarafından yalanlanırken, CEO, Google’ı hedef alan açıklamalarda bulundu. Google’ın açık bir ekosistem olan Android’i daha kapalı bir hale getirdiğini savunan Elop, söz konusu bu durumun Windows Phone tarafında yer almamızın ne derece doğru olduğunun bir göstergesidir.

Stephen Elop, sözlerinin devamında “ Microsoft, Windows Phone sıkı kontrol edilen bir sistem ve kapalı bir sistem olmasına rağmen Nokia’ya geniş bir hareket alanı sunulmuş. Android tarafından daha fazla özgürlük sunulduğu için seçimimiz Windows Phone cephesi oldu.
 

Editör Notu: Android, Google-Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android, kullanıcılarına en fazla özgürlük alanı veren sistem olmasına rağmen SDK’nın bazı bölümleri halen patentlidir ve bu kodlar geliştiricilerle paylaşılmıyor. Ancak kanaatimce üreticilere en fazla özgürlük sunan sistemdir.

HTC, bugün Android cephesinde kendine has geliştirdiği Sense arabirimi kullanırken ne yazık ki aynı durum Windows Phone cephesinde geçerli değil. Nokia’nın Windows Phone cephesinde bu kadar ısrarcı olmasında Stephen Elop’un uzun süre Microsoft’ta görev almış olmasına bağlıyorum.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER