ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 17:11

Nokia Android'li Lumia üzerinde çalışıyor

Nokia Androidli Lumia üzerinde çalışıyor

Nokia, Microsoft'a satılmasından sonra hem gelişiyor hemde değişiyor!


Nokia'nın Microsoft'a satılmasının tek sebebi ve sorumlusu olarak şirketin dahi çocucuğu! Stephen Elop'u görmekteyim. O dönemin 2 başarısız yöneticisi Stephen Elop ve Steve Balmer Nokia'nın Micrtosoft'a satılması için gerçekten büyük bir uğraş vermişlerdir. Nokia'nın satışındaki en önemli etlken firmanın Windows Phoe işletim sistemi üzerinde ısrarcı olmasıydı.

1404736224_nokia-10-2-11-sle-14aaa.jpg 

Nokia'nın yöneticileri ise bunu şöyle savunmuşlardır. "Biz Nokia olarak tek bir işletim sistmei içinde birinci olmak istiyoruz. iOS’un durumu belli, Android tarafında ise büyük markaların tekeli bulunuyor. Bizde kendimizi ve ürünlerimizi bu ekosistemde geliştireceğiz” açıklaması sanırım bir şirket nasıl çökertilir bunun savunmasıydı.

Şirket Microsoft’a satıldıktan sonra birden Android tabanlı telefonlar ortaya çıktı. Nokia’nın uzun zamandır üstünde çalıştığı bildirilse de Microsoft’un bir şirketinin kendi yazılımı varken Android tabanlı bir telefonu tanıtması oldukça ironik olmuştu.

Bu gün ise evleaks’ın attığı bir tweet kafaları tamamen karıştırdı. Nokia’nın Android tabanlı yeni bir Lumia cihaz üzerinde çalıştığını belirten evleaks, kullanıcıların kafasını oldukça karıştırdı.

 

1404736239_ekran-alintisi.png

Microsoft kendi servislerini bu telefonlara kullandırmak istediği için saf Android deneyimini telefonlarına sunmuyor. Burada hedef kullanıcıların Google servislerini değil Microsoft’un kendi oluşturduğu ekosistemi kullanmalarını sağlamaktır; aynen Amazon gibi…

Lumia 1020’nin ve Lumia 925’in zamanında Android işletim sistemi ile sunulması şirketin bu günkü haline gelmesini kesinlikle önlerdi diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER