ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:30

Motosiklet atölyesinde helikopter yaptılar


Türkiye'de imkan verildiğinde her şeyin başarılabileceğini göstermek isteyen motosiklet üreticileri, atölyelerinde eski bir helikopteri havalanıp daha hızlı uçacak şekilde "özel" tasarımla yeniden yaptı.
     Motosiklet üreticisi Tarhan Telli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede yapılamaz denen şeylerin üzerine gitmeyi yaşam tarzı haline getirdiğini belirterek, "Şirket vizyon ve misyonumuz gereği yaratıcı ve gelişimci bir grubuz. Hem ülkemiz hem de sektör açısından üzerinde durduğumuz iki önemli çalışma var. Bunlardan ilki helikopter. Bell marka çok eski genel havacılığın sahibi olduğu helikopteri A'dan Z'ye yenileyip farklı bir dizayn yaptık. Amerikalı büyük helikopter firmaları bile çok şaşırdı ve şok oldu" diye konuştu.
     1980 Bell 206 Jet Ranger modeli helikopteri, tüm gövdesini soyarak yeniden yapmaya başladıklarını anlatan Telli, şöyle devam etti:
     "Helikopterin motoru yetkili bakım yerinde overhaul ile mevcut analog kokpitten, full glass kokpite geçişe yapıldı. Helikopterde garmin 500H, garmin 530 glass kokpit adapte edildi. Ses sisteminde Bose pilot kulak sistemi takıldı. Aynı zamanda uçuş sırasında dinlenebilen müzik sistemi de takıldı. Helikopterin tüm camları yenilendi. Yani eski bir helikopteri yeniden havalanabilen hem daha hızlı hem de daha özel bir hale getirdik. İçini Amerika'dan özel getirttiğimiz deri döşeme ile kapladık. Tavan ve taban tüm döşemeleri yenilendi. Helikopterin uçuş lovyesi, uçuş gösterge sistemleri ve pedalları özel bir sistemle Türk ustaların elleriyle yeniden boyandı."
     Hayatta tek amacının olduğunu belirten Telli, "Bir gün Türk Polis arabaları, polis motorları ya da Türk malı ürünlerin, göğsünü gere gere 'Made in Turkey' yazısını dünya platformunda gösterebilmek" ifadesini kullandı.
    
     -"Motomobil projesi"-
    
     Ayrıca "Motomobil" projeleri hakkında da bilgi veren Telli, 3 tekerlekli, azami hızı 120 km, 3 kişinin seyahat edebileceği, kapalı, motosiklet ehliyeti ile kullanılabilen, elektrikli ve küçük motorlu benzin seçenekleri olan çevreci bir araç dizayn ettiklerini de açıkladı.
     Yol haritası çıkararak normal bir motosikletten motomobile geçişi planladıklarına işaret eden Telli, projeye Ar-Ge aşamasında Tübitak ile başladıklarını söyledi.
     Telli, ilk projede Tübitak'ın yüzde 60 destek kararı verdiğini ancak proje bittikten sonra desteği yüzde 40'a çekerek Ar-Ge ve üretim harcaması 250 milyarken birinci dönemden 8, ikinci dönemden 13.9 bin lira destek çıkarttıklarını dile getirdi.
    
     -"Babayiğit aranıyor"-
    
     Projede, 4 ayrı model motosikletle üretimdeki deneme testleri için 190 bin liralık bütçe gerektiğine dikkati çeken Telli, projeyi kendi sermayesiyle tamamladıklarını dile getirdi. Telli, şunları kaydetti:
     "Biz ülkemize ve geleceğine inanıyoruz. Çok da umutluyuz. O yüzden yurt dışından gelen çok iyi teklifleri geri çevirdik. Ülkemizde kalmak, üretmek, kendi alanımızda ülkemizin sınırlarını genişletmek istiyoruz. İlk Türk motosiklet markasını başka ülkeden değil kendi ülkemizden dünyaya yayalım istiyoruz. Sayın Başbakanımızın 'Babayiğit aranıyor' çağrısı ve bizim gibi girişimcilere kol kanat germesi de bizim için umut ışığı oldu. 'Motomobil' projesini hazırlayıp Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e sunduk. O da çok ilgilendi ve birlikte projeyi anlattığımız uzun bir süre geçirdik. Bakanımız, bir Türk markası olan TT Motor AŞ'nin Türkiye'de kalmasını sağlayacak yatırımcıları bulma konusunda da desteklerini esirgemeyeceğini ifade etti. Hatta bize 'ya babalardan birisini yiğit haline getireceğiz ya da yiğitlerden birini baba yapacağız' demişti. Biz aranan yiğit olduğumuzu söylemekle kalmayıp yaptığımız motosiklet, projeler ve son olarak helikopter ile gösterdik. 'Bir Türk markası yarattık' diyerek anlattık."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER