ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 11:03

Merakla beklenen haber! iPhone 6'nın çıkış tarihi

Merakla beklenen haber! iPhone 6nın çıkış tarihi

Apple'ın merakla beklenen akıllı telefonu iPhone 6'nın ne zaman çıkacağına ilişkin gelen iddia iPhone sevenlerini heyecanlandırdı.


Akıllı telefon pazarında son sözü söylemesine alıştığımız Apple, ilk kez aylar öncesinden bir sızıntıyı doğruladı. Geçtiğimiz aylardan bu yana 19 Eylül olarak sızan iPhone 6’nın tanıtım günü, Apple’ın doğrulamasıyla birlikte 9 Eylül olarak değişti.

Apple  iPhone 6'nın çıkış tarihini birçok kaynak onayladı

Apple'ın bu yıl duyuracağı 4.7 ve 5.5-inç ekranlı iPhone modellerine ilişkin elde edilen yeni bilgilere dayanan iddiaya göre, Eylül ayında tanıtılacak iki model Apple'ın  9 Eylül Salı günü bir basın etkinliği düzenleyerek, bugüne kadar defalarca sızdırılan 4.7 ve 5.5-inçlik iPhone'ları tanıtacak.

5.5-inçlik iPhone olmasa da 4.7-inçlik iPhone 6 için uzun süredir 16 Eylül Salı günü işaret ediliyordu. İddianın sahibi Re/Code sitesinin Apple içerisinden elde ettiği bilginin kesinliği birçok kaynak tarafından da onaylanıyor.

Re/Code sitesinden John Paczkowski’nin haberine göre Apple, 4.7 inçlik akıllı telefon modeli iPhone 6’nın yanında bir de 5 inçten daha büyük ekranlı farklı bir model daha tanıtacak. A8 işlemcinin, 128 GB depolama alanının ve daha yüksek bir kameranın kullanılacağı beklenen iPhone 6 için son 34 gün denilebilir. 

Apple'den yeni model beklentisi

Analistler ve teknoloji dünyası Apple’dan, en büyük rakiplerinden Samsung’u geniş ekranlı modellerine karşı 4,7 ve 5,5 inç ekran genişliğine sahip yeni iki modelin gelmesini bekliyor. Yeni modelin ‘iPhone 6’ adıyla piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Apple’ın son telefon modelleri iPhone 5S ve 5C’nin ekran genişliği 4 inç. Wall Street Journal gazetesi Temmuz ayında verdiği haberde, Apple’ın tedarikçilerine geniş ekranlı telefon üretimine başlama emri verdiğini belirtmişti.

İphone 6 Türkiye'de ne zaman satışa çıkar?

 iPhone 5S geçen yıl 20 Eylül'de ABD'de satışa çıkmıştı. Ancak bu cihaz, Türkiye'de 1 Kasım'da tüketicilerle buluşmuştu. Apple mağazasının İstanbul'da açılmasıyla beraber Türkiye, Apple'ın birinci ligine çıktı. 35 ülkenin bulunduğu bu ligte, Yunanistan, İtalya, Rusya ve İspanya gibi ülkeler bulunuyor. Bu da Apple cihazlarının Türkiye'de en az 1 ay daha önce satışa çıkacağını gösteriyor. Hatta eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 6'nın da ekim ayı içinde Türkiye'de satışa çıkması gündeme geldi. Apple'ın süper liginde ise 10 ülke bulunuyor ve bu ülkeler arasında ABD, Kanada, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler bulunuyor. Apple ürünleri ilk bu ülkelerde satışa çıkıyor.

Bu yıl Türkiye'deki ilk mağazasını İstanbul Zorlu Center'da açan Apple, ikinci mağaza için harekete geçti. Şirketin yaptığı resmi açıklamaya göre Türkiye'deki ikinci Apple mağazası, İstanbul Acıbadem'deki Akasya Alışveriş Merkezi'ne açılacak. Gelecek yıl açılması beklenen mağazanın, büyüklüğü ve diğer özellikleri sır gibi saklanıyor.

Türkiye'nin ABD'deki Apple merkezine bağlanmasıyla iPhone veya diğer Apple cihazlarının satış fiyatında ufak bir indirim gelebileceği gündeme geldi. Daha önce Euro kuruyla Türk gümrüklerinden geçen Apple cihazları, yeni dönemde dolar üzerinden Türkiye'ye getirilecek. Bunun da cihaz fiyatlarını düşürmesi bekleniyor. Ancak akıllı telefon kategorisinde fiyat düşmeyebilir. Bunun en önemli sebebiyse Türkiye'deki akıllı telefonlar üzerindeki vergiler olduğu ifade ediliyor.

Elma ışıldıyacak mı?

Tek el ile kullanım kolaylığının bu nesilde de devam ettirilebilmesi için güç tuşunun cihazın sağ yan bölmesinde yer alacağı tahmin ediliyor. Ayrıca son sızıntılar doğrultusunda Apple'ın logosunu öne çıkarmak için iPhone 6'nın arka yüzeyindeki elma logosunun ışıklı olacağı söyleniyor. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER