ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 20:31

Matrix test edilebilir

Matrix test edilebilir

İnsanların Matrix gibi bir simülasyonda yaşayabileceklerini hiç düşündünüz mü ?


Washington Üniversitesi'ndeki bir proje, Matrix gibi bir simülasyon içerisinde yaşıyor olabilme ihtimalimizi ve hatta bir adım daha giderek bu simülasyonun torunlarımız tarafından kontrol edilebilirliğine baktı.

Bir araştırmacı takım, çalışmaları sonucu bu tarz bir varsayımın gerçek olabileceğini 2003 yılında duyurmuştu. Onlara göre üç olasılık var:

1- İnsan türünün "insanlık sonrası" bir çağa geçilmeden önce nesli tükenir.
2- Gelecekte herhangi bir "Süper İnsan" medeniyeti, insanlığın evrim tarihini araştıracak bir simülasyon geliştirmez.
3- Varolan insanlık bir bilgisayar simülasyonu içerisindedir.

Bu görüşleri yayınlayan transhümanist Nick Bostrom böyle bir simülasyonun varolma ihtimaline veya gelecekte süper insanlar ya da makineler tarafından yönetilen bir simülasyonun varolabileceğine inanıyor.

Araştırmacılar böyle bir oluşum için enerji ile zaman arasındaki ilişkiyi çözmek ve bunun bir benzerini oluşturabilmenin gerektiğini söylüyorlar. Bütün evrenin bir benzerinin oluşturulabilmesi, her parçacığın birbirleriyle ilişkilerinin kurulabilmesinin gerekli olduğu, ancak varolan teknolojiyle böyle birşeyin mümkün olmadığı, şu an varolan süper bilgisayarların sadece doğayı oluşturabildiği, bunun da yalnızca atomun çekirdeğinden daha küçük bir büyüklükte yapılabileceğini belirtti.1357132510_nickb.jpg


.

 
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER