ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 23:01

Line, polislere şikayet edildi

Line, polislere şikayet edildi

Mesajlaşma uygulaması Line'ın kullanıcı hesaplarına izinsiz girişler neden yapılıyor?


Akıllı telefon ve tabletlerde en popüler uygulamalardan biri de mesajlaşma uygulamaları. Ancak popüler olmak her zaman başa bela! Popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan Line'ın kullanıcı hesaplarına izinsiz girişler yapıldığına dair gelen şikayetler üzerine, polisler konuyla alakalı araştırma yapmaya başladı.

Araştırma yapan Tokyo polisi, LINE Corp yetkililerini ifade vermeye, uygulama kullanıcılarını ise görüşmeye çağırdı. Mayıs-haziran aylarında Polis ekiplerine 300'den fazla şikayet geldiği belirtildi.

1403536096_2014exh0108002.jpg

Line, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Line dünyanın her yerinde güvenli ve en dinamik hizmetleri sunarken kullanıcı mahremiyetini korumayı ve düzenli hizmet desteği vermeyi en önemli önceliği olarak görmektedir. Kimi vakalarda, birden çok hizmet veya internet sitesinde sürekli aynı kullanıcı adı ya da şifreyi kullananların kişisel bilgilerine zayıf korumalı hizmet veya internet siteleri üzerinden ulaşılarak Line hesabına izinsiz erişim yapılabildiği görülmektedir. Tüm dünyada giderek daha popüler hale gelmekte olan Line, kullanıcılarını Line’a özel bir şifre kullanmaları ve bu şifreyi düzenli aralıklarla değiştirerek kişisel bilgilerini korumaları doğrultusunda uyarıyor. Aynı zamanda kullanıcıların bilgilerini kamuya açıklamamaları da önem taşıyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar tanımadıkları kişilerden gelen mesajları engellemek için ayarlar menüsündeki ‘Mesajları Reddet’ seçeneğini kullanabilir; istenmeyen mesaj, bağlantı ve reklamları engelleyebilir ya da rapor edebilirler. Aynı zamanda kullanıcıların tanımadıkları kişilerden gelen içerik ve bağlantıları açarken de özel bir dikkat göstermeleri önemlidir.”

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER