ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 09:52

LG'nin G3 ile yeni nesil atılım hedefi

LGnin G3 ile yeni nesil atılım hedefi

LG markasının yeni nesil akıllı telefonlarından bir tanesi olan G3 modelini inceliyoruz.


Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlerle LG markasının yeni nesil akıllı telefonlarından bir tanesi olan G3 modelini inceliyoruz. Uzun zamandır beklenen ve geçtiğimiz aylarda ülkemize satışa sunulan LG'nin yeni amiral gemisinin sizlerinde bildiği üzere en çok dikkat çeken özelliği, elbette 2560x1440 piksel çözünürlüklü ekranı olmuştu hatırlarsanız. Yüksek piksel yoğunluğu ile kendi ekranlarını Full HD olarak nitelendiren birçok markanın amiral gemilerini geride bırakan LG G3,538ppi değeri ile kendi kategorisinde fark yaratacak bir çözünürlük sağlıyor.

 Şimdi isterseniz ürünün teknik özelliklerine bakıp ardından görsellerle birlikte ürünü incelemeye başlayalım.

Ürün ModeliLG G3 Ürün TürüCep TelefonuEditör Puanı9.5ÜreticiLGFirmaLG     (212) 222 61 44İşletim SistemiAndroid 4.4.2İşlemciQualcomm Snapdragon 801Çekirdek (CPU)4İşlemci Hızı2.5 GHzEkran TeknolojisiTrue HD-IPS + LCDEkran Boyutu5.5 inçEkran Çözünürlüğü1440 × 2560 pxGrafik İşlemciAdreno 330Bellek (RAM)2 GBDahili Depolama16 GBArttırılabilir Depolama128 GBÖn Kamera2.1 MPArka Kamera13.0 MPÇift HatYokWi-FiVarNFCVarGPSVarLTE (4G)VarHDMI (MHL)YokBluetoothVarFM RadyoVarBekleme Süresi12 saatKonuşma Süresi6 saatBoyutlar74.6 × 146.3 × 8.9 mmAğırlık149 gr.

1413757195_sam1023-copy.jpg

Ürün bizleri çok şık bir kutu ile karşılıyor. Kutu olarak bile ürünün kendisini diğer amiral olarak adlandıran ürünlerden ayırdığını görebiliyoruz. Kutunun sağ ve sol yan yüzeylerinde LG G3 yazısı bizleri karşılıyor. Sizlerin de bildiği gibi bir ürünün kalitesi öncelikle kutusundan başlar ve LG bu üründe bunu çok güzel değerlendirmiş.

1413757585_sam1030-copy.jpg

Kutunun ön yüzeyinde ise LG G3 yazısının yanı sıra "Global Mobile Adwards 2014" yazısını görebiliyoruz. LG firması bu yıl içerisinde düzenlenen, Mobil Dünya Kongresi'nin vazgeçilmezlerinden olan Küresel Mobil Ödülleri'nde yılın en yenilikçi üreticisi ödülünü almıştı. Ardından ise sizlerinde görebileceği gibi kutunun hemen ön yüzeyinde buna yer vermiş durumda. 

1413757871_sam1025-copy.jpg

 

Kutunun son olarak üst yüzeyinden bahsetmek istiyorum. Üst yüzeyde artık bir çok markada olduğu gibi LG firması da kendi logolarını koymuş durumda. Logonun hemen alt kısımında ise en çok dikkatimi çeken yıllardır Life's Good (Hayat Güzeldir) sloganı bizleri karşılıyor. 


1413758069_sam1032-copy.jpg

Ürünün kutunun kapağını açtığımız zaman bizlerin karşısına LG G3 çıkıyor ve kutunun üst kapağı ayrılınca sadece kahverengi bir kutu bizlerle birlikte kalıyor. Ürünün üst yüzeyinde sizlerinde görmüş olduğu gibi kısa teknik bilgiler veren bir koruyucu bulunuyor. Koruyucunun üstünde ise LG G3 yazısı ve Knock Code yazısı bulunuyor. Knock Code ne diye düşünür gibi olabilirsiniz yazımızın ilerleyen kısımlarında bundan da bahsedeceğim.

1413758245_sam1034-copy.jpg

Ürünümüzü kutumuzdan çıkardığımızda yine az önce bahsetmiş olduğum Knock Code yazısı bizleri karşılıyor. Fakat bu sefer biraz daha Knock Code hakkında ipucu veriyor gibi gözüküyor LG. Knock Code sizlerinde tahmin edebileceği gibi LG firmasının yeni geliştirmiş olduğu bir ekran kilidi yazılımı. Minimum 4 ve maksimum 8 vuruş hakkınız bulunan bu ekran kilidinde farklı kombinasyonlar yaparak ürün üzerinde güçlü ve akılda kalır bir şifre oluşturabiliyorsunuz. Şifreniz güçlü oldu ama bu yeterli mi bence değil LG firması bunu da düşünmüş ve en sonunda ekranı açmadan direkt olarak doğru kombinasyonu girdiğinizde ürün açılıyor bu da sizi ekrana veya kilit tuşuna fazladan dokunmaktan kurtarıyor. Knock Code özelliğinden de kısaca bahsettikten sonra devam edelim. Yıllardır firmaların kutuları büyük yapıp tüm aksesuarları yan yana koyma olayına Apple dur dedikten sonra devam eden labirent gibi kutulardan bir tanesi ile yine baş başayız gibi gözüküyor.

1413758725_sam1036-copy.jpg

Az önceki Knock Code yazılı kapağın sağ tarafında bulunan kısımdan kapağımızı kaldırdığımızda bizleri ürünün kullanım kılavuzu karşılıyor. Sadece İngilizce olarak konulmuş olan kullanım kılavuzu güzel bir bölmede ve paket içerisinde geliyor. 

1413758861_sam1037-copy.jpg

Kılavuzumuzu okumadan geçtikten sonra bir sonraki sayfadan devam ediyoruz çünkü LG bu üründe öyle bir kutu iç tasarımı yapmış ki bir sonraki çıkaracağı üründe kutunun içerisine ev tasarımı koyacak diye korkuyoruz küçük alan çok verimli kullanılmış durumda. Ürünün en son kısımında her markada olduğu gibi bizleri aksesuarlarımız karşılıyor. Aksesuar olarak standart bir üründe kulaklık, data kablosu ve adaptör bizleri karşılıyor fakat ürünümüz test ürünü olduğu için maalesef kulaklığı kutunun içerisinde bulunmuyor.

 

1413759298_sam1039-copy.jpg

Ürünümüzün adaptöründen başlayayım aksesuarlarımızı anlatmaya. Üst yüzeyinden USB girişi bulunan bir adaptör kutudan çıkıyor ve adaptörümüz de özenilerek tasarlanmış bir durumda. Firmaların büyük bir kısımı bu konuda pek fazla bir girişimde bulunmasa da LG bu boşluğu görmüş ve bu konuda da bir atak yapmış durumda. En çok yıllardır söylediğimiz şeylerden bir tanesi olan şarj adaptörlerinin USB girişlerinin yan yüzeyler yerine üst kısıma konulması olayında LG kullanıcıları dinlemişe benziyor. Ürünlerin büyük bir çoğunluğunda kullanıcılar prizlere takmış oldukları adaptörden çıkan data kablosunun zamanla giriş kısımının deforme olmasından şikayet eder durumdaydı. Bu üründe o sorunu biraz daha geç yaşayacağıza benziyor.

 

1413759748_sam1043-copy.jpg

USB 2.0 data kablomuz. Sizlerinde bildiği gibi maalesef ürünümüz USB 3.0 desteklemiyor. Ürünün içerisinden çıkan data kablosunun uzunluğu günlük kullanımda yeterli denilebilecek bir uzunlukta. Bu kablo sayesinde artık bir çok Android telefonda standart olan Micro USB kısımını telefonuza takarak ve USB ucunu standart bir USB girişine takarak ürününüzü şarj edebilir ve data transferi yapabilirsiniz. 

1413759966_sam1044-copy.jpg

Son olarak ürünümüzün içerisinden çıkan hızlı başlangıç kılavuzu bizlerin karşısında. Bu kadar ürünün kutusu ve içerisinden çıkanlardan bahsettik tamam ama ürün nerede arkadaşım 2 saat kutu ve aksesuarları yazmışsın dediğinizi duyar gibiyim o nedenle ürünümüze geçmek istiyorum.

 

1413760486_1398972972lg-g3-2.jpg

Ürünün hakkında bir yığın tasarım yapılmıştı ürün piyasaya sunulmadan önce fakat bu tasarımların en önemli sunulmasının sebebi üründen çok büyük bir beklenti olmasıydı. Bu yazımızın ardından umarım ürünle ilgili aklınızdaki sorulara cevap olabileceğiz. Sormak istediğiniz ve görüşlerinizi yazımızın alt kısımında bulunan yorum kısımından yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.


1413760086_sam1060-copy.jpg

Ürünümüz bizleri üst yüzeyinde bir koyucu ile karşılıyor diye yazımızın baş kısımında bahsetmiştik. Bu koruyucun tam anlamıyla bir koyucu olmadığından sizlere bir sefer daha bahsetmek istiyorum sizlerinde görebildiği gibi sadece ürünün üst yüzeyinde bulunan ve ürün hakkında bilgiler veren bir yapı durumunda orada duruyor. Firmaların bu tip küçük şeyleri düşünmesinin yanında keşke bu tip koruyucuların üzerine yazı ve desen uygulamasalarda kullanıcılar ürünün dışında sürekli olarak koruyucu almak zorunda kalmasa diye kısa bir de not düşelim. 

1413761643_kamera-on.png

Ürünümüzün ön yüzeyinin üst kısımında bir adet 2.1Mp ön kamera bulunuyor hemen kameramızın yan kısımında ise sensörlerimiz konumlandırılmış durumda. Sensörlerimizin yan kısımında ise ürünümüzün ahizesi bulunuyor.

1413761912_lg-g3-camera-sample-leak.jpg

Ürünün ön kamerası ile çekilmiş görsel. (6 kat küçültülmüştür.)

1413761982_sam1066-copy.jpg

Ürünümüzün alt kısımında ise gerçekten şık bir tasarım var. LG logosunun bulunduğu kısımda gerçek anlamda insanların gözlerine hitap eden bir tasarıma gidilmiş durumda. LG firmasını bu konuda tebrik edebiliriz çünkü ekran ile çok uyumlu bir renk tonu kullanılmış durumda ve görselden de görebileceğiniz gibi metal dokusu verilmiş yüzey farklı ışıklarda farklı görüntüler oluşturabiliyor.

1413762144_sam1045-copy.jpg

Ürünümüzün ön yüzeyine baktıktan sonra arka yüzeyinden devam edelim. Arka yüzeyinde tasarım olarak LG G2 modeline benzer bir yapı kullanılmış durumda. LG logosunun hemen üst kısımında Sihirli Tuş olarak adlandırılan tuş konumlandırılmış durumda. Tuşun hemen sağ ve sol kısımında ise flaş ve kızılötesi alıcısı bulunuyor. 

1413762352_sam1057-copy.jpg

Ürünümüzün tuş ve kamera konumlandırması iyi düşünülmüş durumda 5.5 inç boyutundaki bir telefonda her ne kadar 2 adet ekrana dokunmanızda ürünün ekranı kapanıyor olsada tuş çoğu zaman erişilebilir bir yerde olmak zorunda. Bu nedenle marka bu üründe de tuşu gerekli bir noktada konumlandırmış.

1413762463_tus.png

Tuşumuzun hemen üst ve alt kısımında 2 adet daha tuşumuz bulunuyor. Bu tuşların ortadaki tuş ile kullanılması ile kısa yollara erişebiliyorsunuz.

1413762534_kamera.png

Ürünün en çok merak edilen noktası ise kamerası sizlerinde görebildiği gibi ürünün lensi ve lens çerçevesi gayet güzel konumlandırılmış. Ürünle fotoğraf ve video çekerken parmağınızın lense gelme olasılığı bulunduğu konum nedeni ile biraz zor. Kameranın hemen sol kısımında kızılötesi alıcı bulunuyor bunun bu dönemde ne işi var diye düşünebilirisiniz. Bence de haklısınız ama bundan yıllar önce bazı telefonlarda ve televizyon kanallarında reklamlar vardı telefonunuzu kumanda olarak kullanın gibisine bu üründe ise yıllar sonra bu özellik eklenmiş ve binlerce kumandaya telefonunuz üzerinden ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz. Fakat araba anahtarları ve ona benzer özel anahtarlarla maalesef eşleşmiyor. Kameranın sağ tarafında ise güçlü çift Led bir flaş konumlandırılmış durumda gece çekimlerinde ürünün kamerası sizlere zorluk yaşatmıyor. 

1413762857_sam1054-copy.jpg

 

Ürünün arka yüzeyinin sol alt kısımında ise hoparlör çıkışımız bulunuyor. Ses olarak piyasada şuanda bulunan akıllı telefonların çoğu ile aynı düzeylerde ses veren bir hoparlör söz konusu olarak karşımızda duruyor. Ses olarak bas ve tiz sesleri herhangi bir sorun olmadan dinleyebilirsiniz.

1413763109_sam1048-copy.jpg

Ürünün alt kısımında ise Micro Usb girişi ve onun yanında da 3.5 mm standart jack girişi bulunuyor. Ürünün en çok beğenmediğimiz özelliği ise kulaklık girişinin alt kısımında bulunması oldu. İnsanlar telefonu pantolon cebi gibi yerlere koydukları zaman kulaklık alt kısımda kalıyor ve bu da kulaklığın zamanla yıpranmasına ve bozulmasına neden oluyor bunun yerine ürünün üst kısımına konulması daha sağlıklı olabilirdi. Usb girişi ve jackımızın arasında ise atlamadan iletelim görmüş olduğunuz noktanın telefonun mikrofonu olduğunu.


SONUÇ:

Sonuç olarak LG G3'ün bizde bıraktığı izlenimin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar plastik bir gövdeye sahip olsa da, malzeme kalitesiyle iyi durumda olan G3, en büyük farkı ise elbette Quad HD ekranıyla yaratıyor. Üstün video ve fotoğraf çekimi istiyor ve aynı zamanda uzun süren bir batarya istiyorsanız bu ürün tam sizlere göre. Fakat aşırı yüksek seslerde müzik dinlemek gibi bir özellik için ürünü kullanacaksanız ürün sizler için biraz zayıf kalabilir. LG'nin Gflex ve G2 ürünlerinin üzerine daha fazla bilgisini koyarak ortaya koymuş olduğu bu telefon bizlerden yüksek bir not almayı başardı. 

 

 

 

 ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER