ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 05:23

Kendisi küçük özellikleri büyük süper kamera!

Kendisi küçük özellikleri büyük süper kamera!

Türkiye mühendisleri minyatür kızılötesi kamera geliştirdi.


TÜBİTAK'ın verdiği destek ile Türk mühendisleri, ''ilk soğutmasız minyatür kızılötesi kamera'' geliştirmeyi başardı. Yayaya çarpmaması için otomatik olarak takıldığı araçları durduracak, cep telefonlarına gece görüşü imkanı sağlayacak kameralar için yurt dışına sipariş verildi.

Türkiye'de ilk defa ODTÜ'lü akademisyenler tarafından geliştirilen soğutmasız minyatür kızılötesi kamera, aynı teknolojiden olan cihazlara göre 10 kat daha ucuza üretimi gerçekleşti. Savunma sanayisi dışında kullanıma açılan kızılötesi kameraların, en yaygın kullanım alanının otomobiller ve cep telefonları olacağı düşünülüyor.

1356528371_157808.jpg

Prof. Dr. Akın yaptığı açıklamada, söz konusu minyatür kızılötesi kameraların özellikle otomobillerde ve cep telefonlarında yaygın bir kullanım alanı bulmasını beklediklerini söyledi.

Akın, Araçlara yerleştirilecek kızılötesi kamerayla araçların yayalara çarpmamak için otomatik olarak durabileceğini ve ölümcül kaza sayılarında da büyük düşüş olacağını vurguladı ve bu sistemin Avrupa Birliği mevzuatında da öngörüldüğünü ve ileride her arabada zorunlu hale geleceğini belirtti.

Bu tür kızılötesi kameralar ısıyı esas alıyor ve objelerden gelen radyasyon kızılötesi dedektörün piksellerinde sıcaklık farkı yapıyor. Piksellerdeki farklı sıcaklıkların değişmesi ile farklı renk kodu ile bir ekrana basılarak görüntüleme elde ediliyor. Kızılötesi kameraların savunma sanayisinde kullanılmasının nedeni ise pahalı olması. Ancak TÜBİTAK destekli ''Minyatür Kızılötesi Kamera Modülü Geliştirilmesi'' projesi ile artık rahatlıkla her alanda kullanılabilecek.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER