ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 00:54

Jelly Bean kullanım oranı yükseliyor

Jelly Bean kullanım oranı yükseliyor

Temmuz ayı itibariyle Jelly Bean kullanım oranı \%40 seviyesine ulaştı.


Google, her ay olduğu gibi temmuz döneminde de Android versiyonları kullanım yüzdelerini kamuoyu ile paylaştı. Kısa süre önce Jelly Bean için ikinci kapsamlı bir güncelleme olan Android 4.3 yayınlayan arama motoru devi, söz konusu yazılımı diğer Android üreticilerini de sağlayarak kısa süre içerisinde yaygınlaşması hedefliyor. 

Yayınlanan son raporda Android versiyonları kullanım yüzdelerine göz attığımızda ise Jelly Bean dışındaki diğer versiyonlarda bir düşüş söz konusu. Android 4.1 Jelly Bean tek başına \%34’lük dilim ile halihazırda en çok kullanılan Android sürümü olurken, Jelly Bean’nin devam niteliğinde versiyonu olan Android 4.2.2’de de minik çaplı bir yükselişin sağlandığı görülüyor. Her iki versiyonun kullanım oranı \%40.5 seviyesine ulaşırken, bu değer aynı zamanda Jelly Bean’in yaklaşık 14 ayda Android ekosisteminde sağladığı gelişimi gözler önüne seriyor.

1375479839_android-platform-distribution-july-640x348.png

Android 2.3 Gingerbread ise uzun süre en fazla kullanılan Android sürümü olmuş ve geçtiğimiz ay bu unvanını Jelly Bean’e kaptırmıştı. Son yayınlanan raporda \%33’lük bir kullanım yüzdesi sunan versiyonda her ay düşüş söz konusu. Benzer bir düşüşün Android 4.0 Ice Cream Sandwich cephesinde yaşandığını da belirtelim. Sürüm, haziran ayında \%23.3’lük bir kullanım yüzdesine sahipken, temmuz ayı sonunda ise bu oran \%22.5 seviyesine geriledi.

Android’in diğer versiyonları ise artık kayda değer kullanım oranları sunmuyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde tanıtılması beklenen Android 5.0’a kadar Jelly Bean’in \%50’lik kullanım oranı sunması bekleniyor.  

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER