ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 04:49

İşte Windows Phone 8

İşte Windows Phone 8

Microsoft, Windows Phone 8'i ve onun tüm özelliklerini resmi olarak tanıttı. İşte özellikleri...


Microsoft tarafından tüm detaylarıyla tanıtılan Windows Phone 8, Android ve iOS karşısına dikilmeye hazır olduğunu gösterdi. San Francisco'daki etkinlikte final sürümü tanıtılan mobil işletim sistemi, Samsung, Nokia ve HTC'nin cepleriyle gelecek ve önümüzdeki haftalarda satışa çıkacak. Peki Windows Phone 8'de neler var, Windows Phone 7'nin üzerine neler getiriyor?

Çoklu çekirdek desteği: WP8, çift çekirdekten 64 çekirdeğe kadar destek sunuyor. Böylece Windows Phone'un tek çekirdekli işlemci kısıtlaması ortadan kalkmış oluyor.
 
Ekran çözünürlüğü: WP7, sadece 800x480 çözünürlüğünü destekliyordu. Bu çözünürlükle rakiplerinin gerisinde kalan Windows Phone, artık WXGA (1280x768) ve 720p (1280x720) ve WVGA çözünürlüklerini destekleyecek.
 
Genişletilebilir bellek: Samsung Focus hariç WP7 cihazlarının depolama alanını genişletmek mümkün değildi. Window Phone 8 ise 64GB'a kadar harici depolamayı destekliyor.
 
NFC: Windows Phone 8, artık yakın alan iletişimi çipini destekliyor.

Kullanıcı arayüzü ve tasarım: Windows Phone 8'deki canlı döşemeler, diğer platformlardaki simgeler yerine hava durumu, spor müsabakaları sonuçları, tweet'ler gibi canlı bilgiler gösteriyor. Windows Phone 8'deki yenilik ise canlı döşemelerinizi bilgi yayınlama özelliğini kaybetmeden daha küçük hale getirmenize izin vermesi.
 
Windows Phone'un arayüzündeki en önemli değişiklik, küçülen döşeme boyutları. Bu sayede kişiselleştirme seçenekleriniz artıyor. Canlı döşemeler küçük olabildikleri için can sıkıcı döşemeleri küçültebiliyor, görsel olarak ilgi çeken döşemeleri büyütebiliyorsunuz.
 
Windows Phone 8'in performansında da hissedilir bir artış var. Uygulamalar daha hızlı açılıyor, bunun yanında üçüncü parti uygulamalar da daha iyiler.
 
Eşitleme seçenekleri: Windows Phone 8, telefonunuzu PC'nizle eşitleyebilmeniz için birkaç seçenek sunuyor. Bu sayede müziklerinizi eşitlemek için Zune'u kullanmaya muhtaç kalmıyorsunuz.
 
Data Sense: Andorid'deki veri kulanım sayacına benzer bu özellik, size veri planınızı soruyor ve ay boyunca veri kullanımınızı izliyor. Kullanımınızı bir canlı döşeme yoluyla izlemeniz, kotanızın sonuna ulaştığınızda açılır bir uyarı almanız mümkün.
 
Maps: Nokia'nın harita teknolojisi ile güçlenen Maps, haritaları çevrimdışı kullanım için indirmek gibi güçlü özellikler sunuyor.
 
Diğer yenilikler: Windows Phone 8, People Hub işlevine eklediği yeni Rooms işlevi sayesinde farklı hizmetlerden listeler, takvimler ve fotoğraflar gibi içerikleri birleştirmeye izin veriyor. Bir "room" ("oda") içerisinde saklanan verilere sadece davetli kişiler göz atabiliyor. Microsoft, bu özelliğin iPhone'la da çalışacağını söylüyor. Android desteği konusunda ise herhangi bir bilgi yok.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER