ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:19

İşte o şifre

İşte o şifre

Paralel yapı TÜBİTAK’ı ele geçirip devletin en mahrem görüşmelerini dinledi.


Boğaz’daki yalılardan, İngiltere, ABD ve İsrail’e uzanan hıyanet sarmalının şifresini ise takvim çözdü

Takvim'in haberine göre; Dört yıl boyunca TÜBİTAK'ta derin bir oluşuma giden paralel yapı, Türkiye'nin en mahrem kurumlarından birinin kılcal damarlarına bile sızmayı başardı. Hem TÜBİTAK hem de kurumdaki en gizli birimlerden olan BİLGEM'i ele geçiren paraleller bu sayede üst düzey devlet yetkililerinin kullandığı kriptolu telefon görüşmelerine ulaştı. Bu görüşmeler Boğaz'daki bir yalı, ABD, İngiltere ve İsrail'e bile servis edildi.

Başbakan ve cumhurbaşkanı dahil 82 yetkilide bulunan MİLCEP isimli kriptolu telefondan yapılan konuşmaların şifresi tek kullanımlık. Görüşme sonrası iki tarafta da kullanılan kripto anahtarı siliniyor. Görüşmeyi kilitleyen anahtar, en az 12 rakam ve harften oluşuyor. Şifreler telefonu kullanan kişiler tarafından keyfi olarak değiştirilemiyor.

KOZMİK ŞİFRE KİMLERİN ELİNDE

12 haneli şifreyi bilgisayarına giren bir yetkili o telefondaki tüm konuşmaları dinleyebiliyor. Ancak iddialara göre paralel yapı telefonları tek tek dinlemek yerine TÜBİTAK tarafından tüm kriptolu telefonların bağlı bulunduğu ağa erişti. Kurumda kritik birimlere sızan paralel ekip bu sayede kripto ağının güvenlik şifresine ulaştı. Paralel mühendisler kozmik ağın şifresini gizli kurye ile abilerine ulaştırdı. Abiler ise Türkiye'nin en mahrem görüşmelerini kırmak için xy+1aB+23cdşifresini kullandı ve bilgileri yabancı istihbarat örgütlerine servis etti. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER