ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 19:36

İphone'da kamera özellikleri tamamen değişiyor

İphoneda kamera özellikleri tamamen değişiyor

Apple yeni telefonu ve yeni işletim sistemi ile fotoğraf tutkunlarına daha fazla özgürlük sunacak


Apple ilk nesil iPhone’dan beri telefonlarının kamera özelliklerini her zaman öne çıkartmış bir firmadır. İlk 5 lensli kamera kullanımını sağlayan Apple, çift flaş teknolojisi ile de tüm dünyayı peşinden koşturmuştur. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtılan iPhone 5S’te kullanılan çift LED flaş teknolojisinin bu yıl satışa sunulan Galaxy S5’te ve daha piyasaya çıkmayan LG G3’te kullanıldığına şahit olmaktayız.

1403179330_iphone-5-isight-kamera.jpg

Apple kamera yazılımı konusunda da rakiplerinden önde yer alarak SloMo özelliğini iPhone 5S ile birlikte bizlere sunmuştu. 720p kalitesinde 120 kare/saniye oranından video kaydı yaparken videonun istenilen bir noktasında Süper Slow Motion yapabilmek yazılımsal olarak iPhone 5S’te sunulmuştu ve yine sektör Apple’ı takip etti.

Apple kendi içinde kapalı bir firma ve işletim sistemlerin de bu şekilde tasarlandığını görmekteyiz. iPhone 5S’in kamerasına dışarıdan hiçbir ayar ile ulaşamıyorduk. En son eklenen HDR modu bile iPhone kullanıcılarında büyük bir atılımmış gibi karşılanmıştı.

Özellikle Lumia 1020 ve sonrasında çıkan telefonlarda kameraların en mahrem ayarlarına bile kullanıcılar dışarıdan müdahale edebilir olmuşlardı ve Apple bu duruma daha fazla kayıtsız kalamadı. Apple yeni telefonu iPhone 6’da çok daha özgür bir kamera ayarı kullanıcılara sunacağı söylenmeye başladı.

Apple’a yakın kaynaklar Enstante Diyafram, ISO gibi ileri uç ayarlara iPhone 6 ile birlikte kullanıcıların kavuşacağını belirtiyorlar. Böylece çok daha iyi fotoğraflar ortaya çıkacaktır diye umut ediyoruz.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER