ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 10:23

iPhone'da casus yazılım tedirginliği

iPhoneda casus yazılım tedirginliği

Apple iPhone'larına casus yazılım yüklenmesine izin verdi mi?


2013’ün son aylarına damga vuran olay, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın(NSA) insanları gözetlemek için bilgisayarlara casus yazılım yüklemesi oldu. Büyük teknoloji şirketlerin bilgisayarlarının bu casus yazılım olayında adı geçiyor ve şirketlerin NSA ile bu konuda işbirliği yaptığı iddia ediliyor.

Bir iddia da dev teknoloji şirketi Apple için geldi. Pazartesi günü Alman haber dergisi Der Spiegel tarafından yayınlanan habere göre, Apple’da NSA ile işbirliği yaparak iPhone’lara casus yazılım yüklenmesine göz yumdu. Apple bu iddialara yanıt verdi ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ile hiç çalışmadığını söyledi.

1388563599_apple-cupertino-0413610x407.jpg

Güvenlik araştırmacısı Jacob Appelbaum ve Der Spiegel tarafından paylaşılan belgelere göre, DROPOUTJEEP denilen NSA programı, metin mesajları, erişim iletişim listeleri, telefonun mikrofonunu ve kamerayı etkinleştirmek gibi şeyler yapmasına izin veriyor.Ancak şirket böyle bir programdan habersiz olduklarını söylüyor. DROPOUTJEEP olarak bilinen casus yazılım, çeşitli elektronik cihazlara erişmek için NSA'nın ANT (Gelişmiş veya Access Network Technology) bölümü tarafından kullanılan araçlardan biri olduğu söyleniyor.

1388563610_s3222dropoutjeep.jpg

Bu iddiaları reddeden Apple, NSA ile böyle bir işbirliğine girmediğini ve iddia edilen programdan habersiz olduklarını söyledi. Şirket ayrıca müşterilerinin gizlilik ve güvenliğini korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ve ekiplerinin sürekli bu konuda çalıştıklarını söyledi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER