ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 15:04

İnternette kimlik avına dikkat

İnternette kimlik avına dikkat

İnternet üzerinden yapılan kimlik avcılığı son yıllarda büyük bir artış gösterdi.


Son yıllarda internetin en sıkıntı veren sorunlarından biri olan kimlik avcılığı büyük bir artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre \%17,5 artan kimlik avcılığına yakalanmamak için neler yapılabilir? 

Kaspersky Lab'a göre; "Kimlik avcılığı İnternet kullanıcılarını kişisel ve finansal bilgilerini vermeleri için kandırmanın en kolay yollarından biridir. Saldırganlar her dakika yeni kimlik avcılığı bağlantıları oluşturmakta ve artık bu kimlik avcılığı siteleri tipik olarak sadece birkaç saat çalışmakta ve daha sonra kapatılmaktadır.

Bu strateji sitenin itibarını kaybetmesini ve güvenlik şirketleri tarafından oluşturulan kimlik avcılığı önleme veri tabanlarına girmesini önlemektedir. Bu nedenle kimlik avcılığı önleme ürünleri geliştirme oyununun kuralları da değişti: artık veritabanında depolanan kimlik avcılığı wildcard’ları arasındaki bağlantıları dikkatlice izlememiz gerekiyor. Dayanıksız zararlı yazılımlarla çalıştığımız için her güncellemeye hızlı bir tepki kritik önem taşıyor.

Yani artık kimlik avcılarını yakalamak çok daha zor; çünkü uyanık kişiler hemen bu internet sitelerini kapıyor ve başka bir hostingten yollarına devam ediyor. Bu noktada kullanıcıların yapması gerekn 7 adet işlem var. Bu noktalara dikkat ederseniz kimlik avcıları sizinle zaten uğraşmak istemeyeceklerdir.

Şüpheli sitelerde veya e-posta yoluyla güvenilmez kaynaklardan gelen bağlantıları tıklatmayınTüm adresleri tarayıcının adres çubuğuna elinizle girinAlan adının girmek istediğiniz alan adı olduğundan emin olmak için sayfayı indirir indirmez adres çubuğunu kontroledin.

Sitenin güvenli bir bağlantı kullandığından emin olunSitenin özgünlüğü konusunda en ufak bir şüpheniz dahi varsa, hiçbir koşulda kişisel bilgilerinizi girmeyinSitenin yasal olup olmadığından emin olmak için resmi web sitesi üzerinden şirket ile iletişim kurunHalka açık bir Wi-Fi ağında hassas bilgilerinizi girmekten kaçınınBir kimlik avcılığı önleme güvenlik çözümü kullanınHangi siteye şifre girerseniz girin mail adresinizin şifresini muhakkak farklı yapın.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER