ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Aralık 2012 Pazar 12:09

Intel'in akıllı telefonu geliyor

Intelin akıllı telefonu geliyor

Ünlü işlemci markası akıllı telefon pazarına yeni bir telefon ve iddialı işlemcilerle giriş yapmak istiyor.


Dünyanın bir numaralı PC işlemci üretici Intel’in uzun süredir bir telefon oluşturduğu iddia ediliyor. Test raporunda görünen telefonla ilgili detaylar netleşirken cihazın şubat ayında gerçekleşecek Mobil Dünya Kogresi’nde resmiyet kazanması bekleniyor.

Model adı “redhookbay” olan telefon 1.6GHz saat hızında çalışan çift çekirdekli Intel Merrifield işlemciyle çalışacak. Grafik biriminde PowerVR SGX 544MP karşımıza çıkarken, ekranında 1280x 720p çözünürlüğe sahip olduğu görülüyor.
1356855184_intel-phone-nenamark.png

NenaMark2 testinden 58.30 puan alan telefon Android 4.2.1 işletim sistemiyle çalışacak. Telefonun tasarım detayları henüz net değil fakat söz konusu ekranın 4.5-inç boyutunda olduğu iddia ediliyor.

Intel, akıllı telefonun yanı sıra yine mobil cihazlar için Atom tabanlı bir dizi işlemcileri de etkinlikte tanıtacak. Akıllı telefon cephesinde yer edinmek isteyen şirket, bu anlamda ARM ile sıkı bir rekabet oluşturma yolunda. Henüz Samsung, LG, Sony, HTC, Apple gibi isim yapmış markalar Intel cephesinde işlemci kullanmazken; bu birimleri Motorola, ZTE ve LAVA firmaları cihazlarında konumlandırdı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER