ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:49

iMessage yasaklanabilir!

iMessage yasaklanabilir!

iMessage'ın, kontrollere ve dinlemelere olanak vermeyecek kadar güvenli olmasından dolayı yasaklanması isteniyor.


Bazı ülkelerde meydana gelen ve ulusal çapta bulunan tehditlerin sosyal mesajlaşma ve anlık sohbet programları üzerinden gerçekleşiyor olması nedeni ile ülkeler bazı önlemler almaya başladılar.

Apple ürünleri genelde güvenirliğiyle bilinir ancak bu hizmetlerin en sağlamı olarak görülen kullanıcıların dosya ve yazışmaları ücretsiz yapabildiği mesajlaşma platformu "iMessage", güvenliği tehdit ettiği gerekçesi ile suçlanıyor.

Daha önce Suudi Arabistan'da eylemcilerin WhatsApp üzerinden mesajlaştıkları ve sırf bu yüzden şebeke radarlarına yakalanmadıkları söyleniyordu. Yakalanan eylemcilerin taktik geliştirerek sosyal mesajlaşma platformlarını kullandıklarını açıklamalarının üstüne ülke çapında Viber, WhatsApp, Skype gibi platformların yasaklanacağı söyleniyordu.

Şimdi de Amerika bu tür tehditlerle mücadele etmeye başladı. Kullanıcıların Apple'ın ücretsiz mesajlaştığı ve dosya transferi gerçekleştirdiği iMessage hizmetinin Federal Uyuşturucu ve Mücadele İdaresi tarafından dinlenemediği ortaya çıktı. iMessage'ın, kontrollere ve dinlemelere olanak vermeyecek kadar güvenli olmasından dolayı Amerikan Savunmasını büyük bir tehdit altına itebileceği düşünülüyor ve bu yüzden yasaklanması isteniyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER