ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2013 Pazartesi 12:05

HTC'de hırsızlık şoku

HTCde hırsızlık şoku

Tayvanlı üreticinin tasarım ekibinde önemli yöneticiler gözaltına alındı.


Son dönemde mali anlamda üzerindeki kara bulutları dağıtamayan HTC, şirket içerisinde yaşanan dolandırıcılık ve ticari sırların çalınması hadisesi ile karşı karşıya kaldı. HTC Başkanı Cher Wang  tarafından yapılan şikâyet neticesinde şirketin üst düzey beş yöneticisi gözaltına alınırken, söz konusu şahısların tasarım ekibi içerisinde yer aldığı, dolandırıcılık girişiminde bulunduğu ve şirketin ileriye dönük bazı projelerini çaldığı iddia ediliyor.

Thomas Chien (Ürün Tasarımı Başkan Yardımcısı), Wu Chien (Ar-Ge ve üst düzey tasarım takım yöneticisi) ve Justin Huang (HTC One tasarım sorumlusu direktörü) gözaltına alınan yöneticilerin başında gelirken, kişilerin yakın zamanda HTC’den ayrılarak Çin’de bağımsız bir tasarım şirketi kurmayı amaçladıkları iddia ediliyor.

1378097380_htc-one.png

Raporlarda yer aldığına göre HTC One tasarımı için yapılan harcamalarda şirkete 334 bin dolar tutarında ekstra bir fatura çıkarıldığı ifade ediliyor. Bu paranın ise gözaltına alınan şahıslar tarafından paylaşıldığı raporun dikkat çeken ayrıntılarından biri.

Bir diğer iddia ise şirket sırlarının çalınması şeklinde. HTC’nin önümüzdeki dönem üst sınıf modellerinde yer vermeyi plandığı Sense 6 kullanıcı arayüzüne dair detayların Ürün Tasarımı Başkan Yardımcısı Thomas Chein’in kopyalarken yakalandığı ve söz konusu dosyaları e-posta yolu ile dağıttığı bildiriliyor.

HTC cephesinden ticari sırların korunmasına yönelik kısa bir açıklama gelirken, adli soruşturmanın devam ettiği ve bu sebeple daha fazla açıklamanın yapılamayacağı bildirildi. 

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER