ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 19:08

HTC Facebook First tarih, özellikler ve fiyat

HTC Facebook First tarih, özellikler ve fiyat

İşte HTC ve Facebook'un ilk icadı...


Facebook bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde HTC işbirliğinde yeni telefonunu çıkardı.

Yaz aylarında ilk Facebook’un telefon planları hakkında çıkan söylentileri hatırlıyorum. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından iddiaların asılsız olduğu belirtilmişti. Ancak uzun bir süredir neredeyse kesin gözüyle bakılan telefon sonunda tanıtıldı.

Öncelikle telefonun genel olarak pozitif ve negatif yönlerine değindikten sonra ayrıntılı incelemesine geçelim. Avantaj sağlayan özellikleri arasında; iyi bir ekran ve fotoğraf odaklı bir ara yüz  bulunuyor. Dezavantajları ise, bazı özelliklerin kullanımı zor olabilir, tasarım çok iyi değil ve Facebook Home uygulamasının olmadığını düşündüğünüzde sıradan bir telefon..

Facebook Home gerçekten Facebook’un üzerinde uzun süre uğraştığı ve güzel fırsatlar sunan bir sistem. Ancak bir gerçek var ki eğer Facebook kullanıcısı değilseniz, telefon sizin için hiçbir şey ifade etmiyor demektir.

Telefon tahmin edeceğiniz gibi Facebook odaklı bir ara yüze sahip. İlk ekranda profil resminiz küçük bir balon içinde bulunuyor. Üst kısımda küçük bir klavuz, solda Messenger ve sağda en son kullandığınız uygulamalar yer alıyor. Genel olarak Facebook sayfasının mantığının telefona aktarılmış hali gibi düşünebilirsiniz.

Donanım özelliklerine gelecek olursak, Facebook telefonun HTC destekli olmasının donanım konusunda büyük yardımları oldu. First, ekran özellikleri bakımından iyi, 1280x720 ekran ömzünürlüğüne sahip 4.3 inç ekran ile geliyor.

125.6mmx64.93mmx8.96mm telefonun ölçüleri ve iPhone 5 ile benzer bir yapı görülüyor. Telefonun ağırlığı 123g. Ekran keskinliği ve ışık seviyeleri iyi görüntü sunuyor. Facebook ve HTC’nin iş birliğinde Facebook Home’un ilk deneyimleneceği cihaz olacak.

Android 4.1 işlerim sistemi Facebook Home’dan geriye kalan ara yüzde ve işletim sisteminde çalışıyor. 1.4 GHz çift çekirdekli Snapdragon 400 işlemci, 2000 mAh batarya Facebook hayranlarını bir süre idare edebilir seviyede. 1.6 MP ve 5 MP olmak üzere iki kamera bulunuyor ve Facebook kamera ile çektiğiniz resimleri sosyal medyaya aktarmak oldukça kolay. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi telefonun ara yüzü fotoğraf odaklı bir kullanıma sahip. Bu da görüntü ile telefonu çekici gösteren özelliklerden bir tanesi.

Donanım ve performans olarak muhteşem bir telefon demek zor. Ancak telefonun Jelly Bean ile geleceği ve Amerika fiyatının da 99$ olacağı düşünüldüğünde Facebook hayranlarını sevindireceğini düşünüyoruz. Ancak sıkı bir Facebook kullanıcısı değilseniz, başka seçeneklere de göz atmanızı tavsiye ediyorum. Facebook Home uygulaması 12 Nisan'dan itibaren Android telefonlar için de aktive edilecek.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER