ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 14:31

Halk düşmanı iPhone!

Halk düşmanı iPhone!

iPhone için Çin'in en büyük ulusal yayın gruplarından CCTV'nin yayınladığı raporda, iPhone'lnun ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğu değerlendirmeesi yapılsı.


Çin'in en büyük ulusal yayın gruplarından olanCCTV'de yayınlanan rapor, iPhone'ları, ulusal güvenlikiçin önemli bir tehdit olarak değerlendirdi ve bir nevi "halk düşmanı" ilan etti. Bunun nedeni ise,iPhone'larda bulunan "Frequent Locations" işlevi.

Bu işlev, iPhone kullanıcılarının en sık bulundukları yerleri / konumları kaydediyor ve nerelerin sizin için önemli olduğunu tespit ediyor. Örneğin sık sık gittiğiniz bir mekanı hafızasına alan cihaz, haftasonları rutin olarak gittiğiniz bu mekanı vakti geldiğinde size hatırlatıyor ve "x saatte bu dükkanda olmalısınız" gibi bir tavsiyede bulunuyor. Bunu da daha önceki tecrübelerine dayanarak, yani kullanıcı kayıtlarını inceleyerek yapıyor.

Ancak Çin'in endişesi, bu işlev sayesinde tüm Çin halkının her hareketinin kayıt altına alınıyor olması şüphesi. Apple her ne kadar, kullanıcının bilgisi olmadan tüm kayıtların telefonda kalacağını söylese de, özellikle NSA skandalından ve ABD hükümetinin karıştığı sayısız casusluk vukuatından sonra, Çin'in bu konuda "paranoyak" olmasını çok da haksız görmemek gerek.ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER