ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:30

Hackerların yeni hedefi e-ticaret ve bankacılık sektörü


Hackerların yeni hedefinin e-ticaret ve bankacılık sektörü olduğu, ağırlıklı olarak da uygulamalara yönelik DDos saldırıları ile finans hayatını sekteye uğratabilecekleri uyarısında bulunuldu.
     AA muhabirinin Gartner araştırma şirketinin raporundan derlediği bilgilere göre, komut üstüne komut göndererek sunucunun veya programın cevap vermesini engellemek olarak tanımlanabilecek DDos saldırılarında büyük artış görüldü.
     Yeni saldırı yöntemlerinin geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde ABD bankalarında denendiği ve bazen 70 Gbps büyüklüğünde saldırı seviyelerine ulaşılarak internet hatlarının tıkandığı belirtilen raporda, siber korsanların, e-ticaret ve bankacılık sektörünü gözlerini kestirirken, insanları kandırmak için yeni sosyal mühendislik yöntemleri kullandığının altını çizdi.
    
   Köle bilgisayarlar

    
     Siber korsanlar açısından DDos saldırları için ''köle haline getirilen'' ya da kullanıcısı kandırılarak yazılım yüklenmiş bilgisayar sayısı çok önemli.
     Sayısı on binleri bulabilen köleleştirilmiş bilgisayarlar başarılı bir saldırı için önem teşkil ediyor. Böyle sistemlerin, ''kara pazar''larda birkaç bin dolara el değiştirdiği de biliniyor.
     Korsanlar bilgisayara sızmak ve onu köleleştirmek için kullanıcıların kafasını karıştıracak elektronik postalar gönderiyor. Bunlar arasında polisten, belediyeden ya da bankadan gönderilmiş gibi gözüken elektronik postalar da bulunuyor. Söz konusu postanın eki açıldığı zaman, az yer kaplayan ve fark edilmesi her geçen gün zorlaşan bir yazılım kendisini yükleyerek o bilgisayarı korsanın siber ordusunun bir kölesi haline getiriyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER