ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 15:36

Güneş enerjisiyle çalışan gemi

Güneş enerjisiyle çalışan gemi

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, İzmir'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 88. yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşının okunmasının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.
İzmir Liman Başkanlığı binası önündeki alanda halat çekme yarışması düzenlenirken, etkinlikler kapsamında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İzmir İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan Zübeyde Hanım müze gemisi ile denize açılan protokol üyeleri, deniz şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu, denize çelenk bıraktı.
-Güneş enerjili tekne
Pasaport rıhtımında ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nin İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Entegre Yenilenebilir Enerji Sistemlerinin İmal Edilmesi ve Ulaşım Taşıtlarında Uygulanması" projesi kapsamında yapımı gerçekleştirilen güneş enerjili, elektrikli ve CPP'li deniz taşıtı hizmete girdi.
"Yeşil Eylül" ismindeki tekne, içi birlikte bir süre denizde yüzdükten sonra kıyıya yanaştı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, geminin güneş enerjisiyle çalıştığını, içerisinde güneş enerjisini normal enerjiye dönüştüren bir akünün bulunduğunu anlattı. Şu anda kısa süreli denizde kalabilen teknenin ileri zamanlarda daha uzun süre kalacağını ifade eden Füzün, yenilenebilir enerjinin önemine işaret etti.
Bir süre önce güneş enerjisiyle çalışan otomobili vatandaşlara tanıttıklarını, şimdi ise güneş enerjisiyle çalışan tekneyi yaptıklarını ifade eden Füzün, emeği geçenlere teşekkür etti.
Pirireis Denizcilik Derneği ise, "Engelliler-Engelsizler Uzaktan Kumandalı Yelkenli Tekne" yarışması düzenledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER