ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 08:22

Görünmezlik sonunda gerçek oldu!

Görünmezlik sonunda gerçek oldu!

Bilim adamları, görünmezlik çalışmalarında neredeyse artık sona geldi. Araştırmacılar silindir şeklindeki bir nesneyi görünmez yapmayı başardı.


Bir çeşit illüzyon olarak görülen görünmezliği gerçek yapmak için bilimadamları deneylerini aralıksız sürdürüyor. Bu deneylerde artık bilimkurgunun sınırlarına yaklaşılıyor.

TRT Haber'in haberine göre; görünmezlik çalışmalarında, mikrodalgaların, nesnenin etrafından dolaştırılması yoluyla yapılan deneylerde bir merhale daha katedildi.

İngiliz araştırmacılar silindir şeklindeki bir nesneyi tam görünmez yaptı.

Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 7,5 santimetre çapında ve bir santimetre kalınlığındaki silindirin çevresinde, görülmesini engellemeye yetecek ışık bükülmesi gerçekleştirdi.

Ancak yine de, bu durum, tam görünmezlik sağlamıyor. Işık arkadan görülebildiği için, nesne de sadece bir açıdan bakıldığında görünmez olabiliyor.

Görünmezlik çalışmalarının askeri cephesinde ise, bilimadamları, tank gibi araçların da aralarında bulunduğu daha büyük ölçekli eşyaların çevrenin parçasıymışcasına algılanmasını sağlayan kızılötesi kalkanlar test ediyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER