ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 01:19

Google bombayı patlattı! Sudan ucuz telefon

Google bombayı patlattı! Sudan ucuz telefon

Google yılın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Google i/O’da yeni Android sürümünü ve ‘sudan ucuz’ telefonunu tanıttı.


Google, merakla beklenen yeni Android L sürümünü ve Android TV’yi teknolojiseverlerle buluşturdu.


Samsung ve LG’nin Android Wear işletim sistemini kullanan akıllı saatleri de gün yüzüne çıktı.

İşte Google’ın muhteşem gecesinde tanıtılan yeni ürünler;

1 MİLYAR ANDROID’LI ARAMIZDA

Google i/o etkinliğinin açılış konuşmasını Google’ın Android ve Chrome bölümlerinin yöneticisi olan Sundar Pichai yaptı. Android’in aylık aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını belirten Pichai, bu rakamın i/o etkinliği öncesi 30 günü kapsadığına dikkat çekti.

GÜNDE 93 MİLYON SELFIE

Android tablet pazarının gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çeken Pichai, tablet pazarında Android’in yüzde 62’lik pazar payına ulaştığını kaydetti. Android kullanıcılarının günde 20 milyar SMS gönderdiğini belirten Pichai, kullanıcıların günde 100 milyar kez cihazlarını kontrol ettiklerini dile getirdi. Tablet uygulama sayısının geçen yıla oranla yüzde 236 oranında büyüdüğünü belirten Pichai, son zamanlarda moda olan özçekim yani selfie için de şu rakamı paylaştı: “Her gün 93 milyon selfie çekiliyor.”

GOOGLE’DAN ‘SUDAN UCUZ’ TELEFON: ANDROID ONE

Etkinlik öncesi kullanıcılar Google’ın HTC veya LG ortaklığında yeni bir Nexus cihazını tanıtmasını beklerken, internet devi bambaşka bir stratejiyle yeni telefonu Android One’ı duyurdu. 100 doların altında bir fiyatla Afrika ve gelişmekte olan bazı ülkelerde satışa sunulacak olan Android One, 4.5 inç’lik bir ekrana sahip.

FM Radyo ve SD kart girişlerine de sahip olan cihazda çift SIM kart desteği de bulunuyor. Android One’ın yıl sonuna doğru ilk etapta Hindistan’da satışa sunulması bekleniyor.

İşletim sistemi Android'in, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen ve Google I/O 2014’te canlı yayınlanan programla yenilikleri tanıtıldı. Android L, çalışma performansı ve yeni dizaynı ile dikkat çekti. Android’in Başkan Yardımcısı Sundar Pichai tarafından tanıtılan Android L sürümü, 64 bit desteğine sahip. Performansı yüksek olduğu halde daha az pil tüketecek. Yeni sürümle birlikte Android cihazları ev ve iş yerlerinde çok daha rahat kullanılabilecek. Tek bir cihazla, Android üzerinizdeki bilgiler güvenli bir şekilde muhafaza edilebilecek. Slayt göstermi, office düzenlemesine imkan verecek olan Android L, 3D animasyon destekli.

Pichai, yeni ugulamanın Chromebooks laptoplarında da çalışacağını söyledi. Yeni uygulama ile akıllı telefonlarla laptoplar daha uyumlu bir şekilde çalışacak. Telefona gelen aramalar ve mesajlar Chromebook’ta görünebilecek. Google, mobil cihazlardan televizyona görüntü aktarmayı sağlayan Chromecast için de 600 kişinin 10 binden fazla uygulama için çalıştığını duyurdu. Programda Android Wear, LG G Watch, Moto 360 ve Samsung’un Adroid Wear işletim sisteminde kullanılan akıllı saat de tanıtıldı.

Google resmi olarak Android Auto uygulamasını da duyurdu. Yeni uygulama sayesinde arabaya takılan telefonların içindeki birçok özellik kullanılabiliyor. Telefondaki GPS, müzik açıp-kapatma komutları da sesli birşekilde verilebilecek. Google tarafından bugun tanıtılanlar arasında Android TV işletim sistemi de yerini aldı. Akıllı televizyonlara bağlanabilecek olan Android TV sisteminde, akıllı telefon ve tabletler gibi birçok uygulama kullanılabilecek. Sistem içinde Youtube, oyun ve tv showlarını barındırıyor.

VE SIRA AKILLI SAATLER İÇİN GELİŞTİRİLEN ANDROID WEAR’DA

Google, etkinliğin bir sonraki ayağında bu kez yıl başında dünyaya duyurduğu ve akıllı saatlerde kullanılan Android Wear’ı detaylandırdı. Google, Android Wear ile saatlerini kullanan kullanıcıların telefonlarını ceplerinden daha az çıkarmasını ve hiç değilse basit işlemleri saatlerinden, ama Android Wear gibi gelişmiş bir işletim sistemini kullanan saat ile yapmasını istiyor.

Kullanıcıların saate doğru konuşarak sesli arama yapabilmesini olanaklı kılan Android Wear’da okunan ve kaldırılan bildirimler otomatik olarak telefon ekranlarından da kalkacak. Telefona gelen aramaları eş zamanlı olarak saate de aktaracak olan Android Wear ile kullanıcılar saatleri ile çağrı kabul edebilecek veya çağrıyı reddedebilecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar rahatsız edilmek istemedikleri zamanlarda saat ekranında yukarıdan aşağıya doğru kaydırma yaparak “rahatsız etme” modunu etkinleştirebilecek ve bildirim gelmesi kesilebilecek.

SAMSUNG VE LG’DEN YENİ AKILLI SAAT

Android Wear’ın detaylandırılmasıyla birlikte Samsung ve LG’nin Android Wear işletim sistemini kullanan yeni akıllı saatleri de gün yüzüne çıktı. Akıllı saat pazarının lideri olan Samsung’un Android Wear’lı saatiyle gelmesi ise oldukça önemli; zira Samsung ilk etapta Galaxy Gear’da Android’in modifiye edilmiş sürümünü kullanmış, Galaxy Gear 2’de ise Android’i terk edip kendi geliştirdiği Tizen işletim sistemini kullanmıştı. Galaxy Gear 2’ye bir hayli benzeyen ve en önemli farklılık olarak Android Wear’ı kullandığı görülen Galaxy Gear Live bugünden itibaren Google Play Store’da satışa sunulmuş durumda.

LG’nin halihazırda tanıttığı LG G Watch ve Motorola’nın Moto 360 model akıllı saatleri de yine Android Wear’i kullanıyor ve bu anlamda Samsung ile ortak bir paydada buluşuyorlar.

GOOGLE OTOMOBİLLERE DE EL ATTI

Google, telefon, tablet ve akıllı saat derken otomobillerden de uzak kalamadı ve Android Auto’yu dünyaya tanıttı. Son yıllarda trafik kazalarının bir hayli arttığına dikkat çeken Google’dan Patrick Brady, Android Auto’yu geliştirmelerindeki en önemli etkenin bu artışı durdurmak olduğunu söyledi. Android L ile doğrudan bağlantılı olan Google Auto, Android L’nin yayınlanmasıyla birlikte ortaya çıkacak ve Android Auto destekli otomobiller yıl sonuna doğru satışa sunulacak.


Google Now servisini yoğun olarak kullanan Android Auto Google Haritalar navigasyon sistemine de sesli ve hızlı bir biçimde sürücünün erişebilmesini sağlıyor. Müzik dinlemek isteyen kullanıcılar yine Google Auto’yu kullanarak Google Play Music altında müzik dinleyebilirken, Android Auto’nun ekranında görülen her şey aynen telefon ekranında da görüntülenebiliyor. Google Android Auto için hazırladığı yazılım geliştirme araçsetini yazılımcıları teşvik etmek amacıyla kısa süre içinde yayınlayacak. Spotify, Pandora, Stitcher ve PocketCasts Google’ın ilk Android Auto ortakları arasında yer alıyor.
ŞİMDİ SIRA TELEVİZYONDA: İŞTE ANDROID TV!

Etkinliğin bir diğer süprizi ise Android TV oldu. Google’ın televizyonlara yönelik geliştirdiği bu özel işletim sistemi Google servislerine entegre bir şekilde çalışacak ve Android’li TV’lerden doğrudan kontrol edilebilecek.

Google Play’deki içeriklere de erişebilecek olan Android TV’yi ilk destekleyen iki şirket ise Sony ve Sharp oldu. İki dev, 4K çözünürlüklü yeni Android TV’lerini gelecek sene satışa sunacak.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER