ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 14:37

Göktürk-2 yarın uzaya fırlatılacak

Göktürk-2 yarın uzaya fırlatılacak

Türkiye'nin tamamen yerli kaynakları kullanarak ürettiği ikinci gözlem uydusu olan Göktürk-2'nin uzaya fırlatılmasına sayılı günler kaldı.


Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2, yarın Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderilecek.

19 Aralık'ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin'deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, canlı yayınla Ankara'dan da takip edilecek fırlatma sebebiyle TÜBİTAK UZAY'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı tören düzenlenecek.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, 18 Aralık'ta Türkiye saatiyle 18.12.52'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi'nden uzay yolculuğuna başlayacak.

Fırlatma anı canlı yayınla Ankara'dan da takip edilecek ve ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY'da tören düzenlenecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törende, Çin'deki fırlatma üssü ile Ankara ve Norveç'teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleriyle canlı bağlantı yapılacak.

Fırlatma süreci ile ilgili tüm bilgiler, toplantıyı izleyen katılımcılarla saniye saniye paylaşılacak. Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan 686 kilometre yükseklikte konumlanacak.

Fırlatmadan sonra ilk sinyal, Ankara'dan 21.25'te alınacak. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak.

Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak.

Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.
   
AA GÖKTÜRK-2'Yİ GÖRÜNTÜLEDİ

Yarın fırlatılacak Türkiye'nin askeri amaçlı ilk milli yer gözlem uydusu Göktürk 2'yi, Çin'e gönderilmeden önce muhafaza edildiği TUSAŞ tesislerindeki temiz odada sadece AA görüntüledi.
     
Özel kıyafetlerle girilen odada GÖKTÜRK 2 ile ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan TUSAŞ Uzay Sistemleri Başkanı İbrahim Keskiner, uyduların; haberleşme uyduları, küresel konumlama bilgileri sağlayan GPS uyduları, meteoroloji uyduları, bilimsel deneyler için kullanılan uydular ve GÖKTÜRK 2 projesinde olduğu gibi yer gözlem uyduları olmak üzere çeşitli türlerinin bulunduğunu söyledi.
    
Yer gözlem uydularının ise askeri ve sivil alanlarda kullanıldığını ifade eden Keskiner, GÖKTÜRK 2'den elde edilecek görüntülerin, askeri alanda istihbarat , sivil alanlarda ise tarımsal ürün analizleri, rekolte tahminleri, zirai mücadele, çevre kirliliği, doğal afetlerin neden olduğu hasarların değerlendirilmesi gibi amaçlarla kullanılabileceğini anlattı.
    
Keskiner, GÖKTÜRK 2 sayesinde afet öncesi ve sonrası görüntülerin birbirleriyle karşılaştırılarak analizlerin yapılabileceğine dikkati çekerek, ayrıca erozyon riski olan bölgelerin tespit edilebileceğini, şehir planlama, haritacılık gibi alanlarda, kaçak yapıların tespit edilmesinde uydu görüntülerinden yararlanılacağını kaydetti.
    
Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderilecek GÖKTÜRK 2'nin üzerindeki cihazları tanıtan Keskiner, şu bilgileri verdi:
    
''Uydu fırlatıldıktan bir müddet sonra taklalar atarak yoluna devam edecek. Taklalar sönümlendikten sonra üzerindeki güneş panelleri açılacak ve güneşten alınan ışınlar vasıtasıyla enerji üretilecek. Bu enerji bataryalara aktarılacak ve uydudaki güç dağıtım sistemi üzerinden de ekipmanlara ve cihazlara enerji sağlanmış olacak. Uyduyu yöneten bir bilgisayar var. Bu bilgisayar, algılayıcılardan ve sensörlerden gelen bilgileri derleyen, sistemlere komutlar gönderen, kamerayı yönlendiren, uydunun içindeki tüm ekipmanları yöneten bir sistemdir. Bunun donanımı ve yazılımı tamamen milli olarak geliştirildi. GÖKTÜRK 2, yörüngesine oturduktan sonra kamerası yeryüzüne çevrilecek ve görüntü almaya başlayacağız.''

TÖREN TARİHİ DEĞİŞTİ
    
19 Aralık'ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin'deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. Fırlatma rampasına yerleştirilen milli uydunun, yolculuk için son hazırlıkları yapılıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER