ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Kasım 2014 Pazar 13:35

Geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek için çabalıyor

Geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek için çabalıyor

Eskişehir'de, bir ortaokulda fen ve teknoloji öğretmenliği yapan Selma Bedir'in, bilimi teşvik için başlattığı projelere katılan öğrencileri, Türkiye çapındaki yarışmalardan derecelerle dönüyor.


Mesleğe 17 yıl önce başlayan Bedir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıldır Hasan Polatkan Ortaokulu'nda görev yaptığı belirterek, bilimsel çalışmalarda öğrencilerine örnek olup, projelerde yer almalarını sağladığını kaydetti.

Önceden öğrencilerin, atomların yükünü yeteri kadar anlayamadığına değinen Bedir, şöyle konuştu:

"Onların başarılarını artırmak için laboratuvarda iyon yükünü ölçebilecek, bu işlemi yapabilecekleri bir araç geliştirdim. Bununla bir proje yarışmasını girerek, Türkiye derecesi aldım. Böylece öğrencilerime örnek oldum. Daha sonra öğrencilerimi projelere dahil ettim. Onların fen ve teknoloji dersinde öğrendikleri bilgileri kullanmaları, toplumsal sorunlara çözüm önerileri getirmelerini amaçladım. Öğrencilerimin gözündeki parıltı bana büyük mutluluk veriyor."

Bedir, TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Bu Benim Eserim" proje yarışmalarında öğrencilerinin 10 projesinin sergilenme başarısı gösterdiğini vurguladı.

Talebelerinin projelerle Türkiye dereceleri aldığını anlatan Bedir, şunları söyledi:

"Projeler için hafta sonu, yaz tatilinde bile öğrencilerimle okulda bir araya gelip, çalışıyoruz. Vatana hizmet eden, düşünen ve üreten bir nesil yetiştirmeye gayret ediyorum. INEPO Çevre Proje Olimpiyatları'nda altın madalya alan öğrencim var. Geçen yıl 3 öğrencim, Çevre Proje Olimpiyatları'nda dereceye girdi. Bir öğrencim de 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında, geçen yıl birinci oldu. Bu öğrencilerimiz geleceğin bilim insanları olacak ve vatana hizmet edecekler. Onları yetiştirmekten gurur duyuyorum."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER