ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 19:34

Galaxy S4 satışları Samsung’u korkutuyor!

Galaxy S4 satışları Samsungu korkutuyor!

Satışların beklentilerin altında kalması hisse senetlerini olumsuz etkiledi.


Galaxy S4 nisan sonu itibariyle satışlara başladı ve bir aylık süre dolmadan 10 milyon satış rakamına ulaşmıştı.

Kısa süre içerisinde en hızlı satılan telefon unvanını elde eden Galaxy S4’ün genel anlamda elde edeceği satış rakamı için farklı görüşler ortaya atılıyor.

Kimi kaynaklar 80 milyon rakamını zikrederken, farklı raporlarda ise 100 milyon telaffuz ediliyor. Oysa Samsung cephesindeki beklenti bu yönde değil.
1370667643_samsung-galaxy-s-4.jpg

Susquehanna Financial Group analisti Mehdi Hosseini tarafından sunulan raporda Samsung hisselerinin son günlerde \%6 oranında bir düşüş yaşadığı gözleniyor. 12 milyar dolar değer kaybı yaşayan Samsung cephesinde, düşüşe sebep olan neden ise Galaxy S4 satışlarının beklentilerin altında kalacağı korkusu.

Analiste göre Samsung’un önceki hedefi ikinci çeyrekte 25 milyon, üçüncü çeyrekte ise 30 milyon telefon satışıydı oysa Güney Koreli üretici her iki çeyrekte de hedefini 20 milyon seviyesine indirmiş görünüyor.

Raporda karşımıza çıkan bir diğer gelişme ise Samsung’un Galaxy S4 satışlarının bekleneni verememesine karşın farklı versiyonlar hazırladığı yönünde.

Galaxy S4 Active ve Galaxy S4 Zoom bunlar arasına dahil edilebilir. Bir hatırlatma yapacak olursak; bir süre önce Apple hisselerinde de ciddi manada düşüş yaşanmış ve söz konusu düşüşe iPhone 5 satışlarının istenilen seviyede olmaması sebep olarak gösterilmişti.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER