ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 11:57

Galaxy S4 neden iki işlemcili?

Galaxy S4 neden iki işlemcili?

Samsung CEO'su Galaxy S4'ün neden iki işlemciyle piyasaya sürüldüğünü açıkladı.


Samsung Mobile ve Samsung Electronics CEO'su ve başkanı JK Shin, Galaxy S4'ün neden iki işlemci ile piyasaya sürüldüğüne dair açıklamalarda bulundu. Dünya çapında bugünlerde sayışa sunulan Galaxy S4, farklı işlemciler ve LTE sürümü olarak çeşitli versiyonlarıyla kullanıcılara sunuluyor.

Galaxy S4'ün sözde uluslararası sürümü ARM big.LITTLE mimarisi kullanan Samsung Exynos 5 işlemci ile güçlendirilmiş olacak. ABD ve Avrupa sürümü ise dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 işlemci kullanan modeliyle geliyor.

Son yayınlanan Benchmark testleri göstermiştir ki, dört yüksek performans ve dört düşük güçle çalışan toplam sekiz çekirdekli işlemci Exynos 5 versiyonlu Galaxy S4, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 versiyonlu modelinden daha hızlı. Yani bu durumda Amerika ve Avrupa dışında piyasaya sürülen model daha hızlı olacak.

ABD ve Avrupa'da Samsung için önemli ana pazarlar var ve daha güçlü modelinin bu pazarların dışında piyasaya sürülmesi bir çok tartışma ve eleştirilere yol açmıştı.

Bu konuyla ilgili olarak açıklama yapan JK Shin, Exynos 5 LTE desteklemediği için Samsung ABD ve Avrupa'da Qualcomm işlemci kullanıyor söylentilerini yalanladı. CEO, Exynos 5'in LTE sürümünü desteklediğini ancak Amerika ve İngiltere'de Qualcomm Snapdragon 600 versiyonuna daha çok talep olacağını düşündükleri için böyle bir şey yaptıklarını söyledi. Ayrıca açıklamasında Shin, iki işlemcili versiyonunda aynı performansı sergilediğini belirtti.

Daha öncede Galaxy S4'e küresel yoğun talep olduğu gerekçesi ile sınırlı sayıda olacağı açıklaması gelmişti.

Galaxy S4 aşırı talep nedeniyle sınırlı sayıda geliyor

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER