ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 00:00

Facebook'un spamları zengin ediyor!

Facebookun spamları zengin ediyor!

Facebook'un başı spamlarla dertte...


Daha önce Twitter’daki 100 milyon dolarlık sahte hesap sektörünü ortaya çıkaran İtalyan araştırma grubu bu kez de Facebook’a el attı ve karanlık bir sektörü ortaya çıkardı.

Grubu Andrea Stroppa ve Carlo De Micheli yönetiyordu ve, Facebook üzerinde spam paylaşımlarım yılda tam 200 milyon doların döndüğü bir pazar olduğunu ortaya çıkardılar. Araştırma grubu yer altı spam forumlarında, on binlerce Facebook sayfasının izini sürdü ve sıra dışı ekonomik oluşumun nasıl çalıştığını ve spam bağlantıların kaça satıldığını deşifre etti.

1374849895_facemobil.jpg

Araştırmanın ayrıntılarına göre, Facebook sayfalarındaki spam genellikle bit.ly gibi URL kısaltma servisleri sayesinde bağlantıların saklanması ile oluyor. Spam’i gerçekleştirenler ise Facebook sayfalarında paylaştıkları bu kısa URL’lerin başına kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek yazılar yazıyorlar.

Facebook’ta ilgi çekici başlıklara tıklayanlar, 200 milyon dolarlık yer altı sektörüne bir anlamda katkıda bulunuyorlar. Araştırmada 700 bin paylaşım tek tek incelendi ve 37 binin spam içerik olduğu keşfedildi. Buna göre paylaşımların yüzde 5’i spam oluyor.

Araştırmaya göre, 30 binden düşük beğenen sayısına sahip Facebook sayfalarında spam linklerin 8 ile 20 dolar arasındaki bir fiyattan satılıyor. Ortalama olarak 13 dolara satın alınıyor.

Sayfaların beğenen sayısı 100 binin üzerindeyse fiyat 100 dolara, milyonlarca beğenenin olduğu sayfalarda ise spam yapmak isteyenler 200 dolara satılıyor.

Facebook bu durumdan rahatsız çünkü hem reklam geliri azalıyor hem üyeler menün olmuyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER