ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 13:03

Facebook'ta özeliniz daha çok ortada!

Facebookta özeliniz daha çok ortada!

Facebook kullanıcılarının farkında olmadan daha çok bilgi paylaşmaya başladığı ortaya çıktı.


Yapılan yeni araştırmalara göre Facebook kullanıcıları artık profillerini gizleme ve paylaşım ayarları konusunda daha dikkatli. Ancak, araştırmaya göre sitenin değişen gizlilik ayarlarıyla kullanıcıların "özel hayat" takıntısının zamanla azaldığı ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda, Facebook kullanıcılarının, 2005-2009 yılları arasında, kişisel bilgilerini paylaşma konusunda oldukça tutucu olduğu ancak 2009-2010'da, Facebook'un değişen gizlilik ayarlarıyla beraber daha fazla bilgi paylaşmaya başladığı belirtildi.

1362643832_facebook.jpg

Carneige Mellon Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada araştırmaya katılan Alessandro Acquisti, değişen gizlilik ayarlarının, kişisel bilgilerin paylaşımı konusundaki tabuları yıktığını söyledi.

Özel hayatını ve kişisel bilgilerini paylaşmama konusunda hassasiyet gösteren kullanıcıların, söz konusu değişikliklerle, bilerek ya da bilmeyerek daha fazla bilgi paylaştığını söyleyen Acquisti, bu konuda daha esnek davrandıklarını belirtti.

5 bin 76 Facebook hesabı üzerinde yapılan araştırmayla, sosyal medyanın, insanların kişisel bilgilerini paylaşmama konusundaki hassasiyetlerinin nasıl değiştirdiğine dikkat çekildi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER