ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Kasım 2014 Cuma 23:01

Facebook'ta önemli değişiklik

Facebookta önemli değişiklik

Ocak 2015'ten itibaren dünyanın en büyük sosyal platformu Facebook'un gizlilik politikasında önemli değişiklikler olacak.


Facebook 1 Ocak 2015'te Privacy Basics (Temel Gizlilik) adında bir araç kullanmaya başlıyor ve kullanıcılarına bu aracın kullanımı ve kazanımlarını anlatan uzun bir mail gönderiyor. Mail'de bahsi geçen yeniliklerle ilgili hızlıca bilgi almak isteyenleri buraya alalım.

GPS temelli haber kaynağı

Facebook Gizlilik Politikasını Değiştiriyor. İşte Bilmeniz Gerekenler!
Henüz bazı bölgelerde aktif olan 'konuma göre haber kaynağı görüntüleme' sayesinde ayarlarınıza ve ilgi alanlarınıza göre hem daha yakındaki arkadaşlarınızdan haber kaynağınıza bilgi geliyor hem de Facebook kullanarak konum paylaşımı yaptığınızda yakında bulunan mekânlar hakkında verilere ulaşabiliyorsunuz. (Ör: Yakındaki restoranların menüleri)

Facebook'tan alışveriş

Privacy Basics'in bir başka özelliği ise 'satın al' butonu ile Facebook kullanıcılarına Facebook'u terk etmeden alışveriş yapma imkânı sağlaması.

Her paylaşımda 'gizlilik'

Facebook Gizlilik Politikasını Değiştiriyor. İşte Bilmeniz Gerekenler!
Privacy Basiscs ile Gizlilik Temel Bilgileri'ne ulaşımınız ve paylaşımlarınızın gizliliğini kontrol edebilmeniz çok daha kolaylaşıyor.

Şeffaflık

Pil, sinyal gücü ve konum bilgileri gibi mobil cihazlarda uygulamanın daha iyi çalışmasını sağlayacak veriler Facebook ile paylaşılırken kullanıcıdan izin isteniyor.

Facebook ailesine dahil uygulamalar arasında daha sıkı etkileşim

Facebook Gizlilik Politikasını Değiştiriyor. İşte Bilmeniz Gerekenler!
Bildiğiniz gibi Facebook geçtiğimiz yıllar içinde Whatsapp ve Instagram gibi mobil uygulamaları satın aldı. Facebook'a ait diğer uygulamalar ve hizmetler arasındaki etkileşim kullanıcıların, Facebook grup şirketi ve hizmetlerine ait diğer hesaplarıyla ilgili sorun yaşadıklarında, Facebook bilgileri ile diğer hesaplarındaki sorunları gidermesini sağlıyor. Örneğin; Instagram hesabınıza girmekte sorun yaşıyorsanız Facebook kullanıcı bilgilerinizi şifrenizi hesabınıza giriş yapmak için kullanabilirsiniz.

Üçüncü şahıslarla veri paylaşımı ve reklam kontrolü

Facebook'un reklamverenlerle paylaştığı bilgiler arasında isim, telefon numarası ve adres gibi kişisel veriler kullanıcının izni olmadıkça üçüncü şahıslarla paylaşılmıyor. Facebook'ta beğendiğiniz sayfalardan, konumunuza kadar sosyal profilinizdeki diğer veriler sayesinde Facebook reklamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluyorsunuz. Ayrıca farklı cihazlardan giriş yapıldığında reklam ayarlarının her zaman çalışmadığı ile ilgili şikayetler alan Facebook bu konuda da bir güncelleme yapıyor. Artık tek kanal üzerinden farklı cihazlardan Facebook'a giriş yaptığınızda gördüğünüz bütün reklamları kaldırabiliyorsunuz. Ya da reklam tercihlerinizi kişiselleştirebiliyorsunuz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER