ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 11:41

"Facebook uyuşturucu kadar tehlikeli"

"Facebook uyuşturucu kadar tehlikeli"

Ünlü şarkıcı Miley Cyrus, Facebook ile ilgili bir eleştiri ortaya attı.


Miley Cyrus, facebook'un uyuşturucu dan daha çok uyuşturduğunu söyledi. Sunday Night ile röportaj yapan Cyrus'a, uyuşturucu kullanımının sıhhat üzerinde ne kadar olumsuz bir etkisi olduğu soruldu.

Cyrus, soruya direkt olarak yanıt vermezken, şu cümleleri kurdu: "Beyninize ne zarar veriyor biliyor musunuz? Kendinizi 'Google'lamak.' Beyninize ne zarar veriyor biliyor musunuz? Instagram. Beyninize ne zarar veriyor biliyor musunuz? Facebook üzerinde yorumları okumak. Beyninize ne zarar veriyor biliyor musunuz? US Weekly'yi okumak."

Cyrus'un sosyal medya hakında söyledikleri, yakın dönemde İtalyan araştırmacılar tarafından gercekleşen bir araştırma ile de desteklenir durumda. Bu araştırmaya göre "internet üzerindeki sosyal ağların kullanımı, öznel sağlığı birkaç değişik biçimde " etkileyebiliyor.

Italian National Institute of Statistics tarafından İkinci .000 hane ve 50.000 kişi üzerinde gercekleşen "Multipurpose Household Survey" anketindeki veriler kullanılarak ortaya çıkartılan sonuçlar şaşırtıcı. Sapienza University of Rome ve Luxembourg'un Institut National de la Statistique et des Etudes Economiques du Grand-Duché du Luxembourg'dan Fabio Sabatini ve Francesco Sarracino tarafından yapılan bu araştırma, internet yaygınlığı ve sosyal ağların kullanım ihtimali ile anketteki veriler arasında bağ kuruyor. Makalede sunulan hipoteze göre, internet üzerinde karşılaşılan pek çok fazla fikir, kişileri yeni fikirlere maruz bırakarak, dünya görüşlerinin değişmesine, kendilerini daha az özel hissetmelerine neden olabiliyor ve bu fikirler keyifsiz edici olduğunda ya da nefretle dolu bir içeriğe sahip olduklarında kişileri rencide edebiliyorlar.

Makalenin ulaştığı sonuca göre, "internet üzerindeki ağlarda bulunmak, kişileri, diğer insanlara olan güvenin azalması ve buna bağlı olarak hayattan memnuniyetin azalmasına" yol açabiliyor. Temel fikir ise şöyle : "Bu bulgu, sosyal ağ sitelerinin, sayısı sürekli artan pek çok fazla kişi ve grup tarafından da önerildiği üzere özellikle ırk ve cinsiyet üzerine yoğunlaşan nefret hususunda , poliçelerinin nefret konuşmaları ve agresif davranışlara karşı değişmesi ihtiyacını doğuruyor."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER