ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:42

Facebook ülkelerden gelen talepleri açıkladı!

Facebook ülkelerden gelen talepleri açıkladı!

Facebook açıkladı, hangi ülke kaç Facebook kullanıcısının bilgisini istedi, aralarında Türkiye var mı?


Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen güç Facebook, geçtiğimiz saatlerde ülkelerin kendinden olan isteklerini açıkladı. Aralarında Türkiye'nin yer aldığı ülkelerin listesi oldukça kabarık. Hangi ülkenin kaç tane kullanıcı bilgisini istediği haberimizin devamında.

Dev şirket Facebook, günümüzde bir çok suçun çözüldüğü bir ortam haline geldi. Ülkelerin erişim noktasında yetki sınırlılıkları yaşadığı Facebook'un, kendine gelen talepleri değerlendirerek çeşitli bilgileri ülkelere verdiğini biliyorduk. Küresel Hükümet Talepleri Raporu adı altında geçtiğimiz saatlerde yayınlanan linkle birlikte ABD'nin 20 bin kullanıcı bilgisi talebiyle ilk sırada yer alırken, Türkiye 170 kullanıcının bilgisini talep ederek orta sıralarda yer alıyor.

1377682999_untitled-2.jpg

Facebook'un yayınladığı raporda 2013 yılının ilk yarı dönemine ait veriler, bilgi talep eden ülkeler, taleplerin sayısı, taleplerde yer alan kullanıcı hesaplarının sayısı ve yasal yükümlülüklerden dolayı verilen kısıtlı bilgiler yer alıyor. İstenilen talep listesinde Avrupa başta olmak üzere bir çok ülke yer alıyor. İtalya'dan 1.705, Fransa'dan 1.547, İngiltere'den 1.975, Almanya'dan 1.886 ve İspanya'dan 479 talep listenin ilklerini oluşturuyor.

Türkiye üzerinden yapılan talepleri değerlendiren Facebook, sadece 80'ine olumlu dönüt uygulayarak çeşitli bilgileri yetkililere teslim ederken, geriye kalan 90 kişinin bilgi talebi olumsuz olarak karşılandı. Diğer yandan Facebook, ülkelerin kendinden istediği bilgileri kullanıcıların gizliliğini tehdit ettiğini söyleyerek sadece güçlü ve haklı deliller karşılığında vereceklerini dile getirdi.

İşte o kürsel raporhttps://www.facebook.com/about/government_requests

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER