ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 22:03

Facebook tarihinde bir ilk

Facebook tarihinde bir ilk

Facebook Facebook olalı, böyle bir şeyi ilk kez yaşıyoruz. İşte o şaşırtıcı veriler...


Geçtiğimiz yıla ilişkin finansal istatistikleri paylaşan Facebook, mobil cihazların kazandıkları yaygınlıkla ilgili şaşırtıcı verileri de ilk kez kamuoyuna duyurmuş oldu.

Buna göre geçtiğimiz yıl 150 milyondan fazla kullanıcı Facebook'a sadece cep telefonu aracılığıyla ulaştı. Yaklaşık 1,06 milyar kullanıcıya sahip olduğu tahmin edilen Facebook, hiçbir bilgisayar deneyimi olmayan kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran belki de ilk ağ uygulaması oldu.

Yaklaşık 680 milyon kişinin mobil cihazlarla Facebook'a bağlandığı tahmin ediliyor. Yani Facebook'a mobil cihazlardan yapılan bağlantılar, tarihte ilk kez bilgisayarlardan yapılan bağlantıları geride bırakmış durumda.

Facebook'un gördüğü bu ilgi finansal istatistiklere de yansıdı: Firma geçtiğimiz yıl 1,59 milyar dolar gelir elde ederek uzmanların beklentilerinin çok ötesinde bir başarı sergiledi. Ama tüm bu başarıların neden firma hisse değerine yansımadığı konusunda halen tatmin edici bir açıklama getirilebilmiş değil.

FACEBOOK İLE İLGİLİ ŞOK GERÇEK

Rakamlarda her şey çok iyi gidiyor ancak sitenin insan psikolojisine etkileri pek o kadar olumlu değil. Geçtiğimiz günlerde Almanya'da Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Berlin Humbold Üniversitesi uzmanlarının ortaklaşa yaptığı araştırmaya katılan yaklaşık 600 Facebook kullanıcısının üçte biri Facebook'ta geçirdikleri süre boyunca ve sonrasında kendilerini yalnız, yorgun, üzgün ya da memnuniyetsiz hissettiklerini ifade etti.

Uzmanlar yaşanan bu durumda en önemli etkenin kullanıcıların arkadaşlarının sayfalarında gördükleri olumlu haberler olduğu değerlendirmesini yapıyor. Normalde insanların kendilerine benzeyen kişileri kıskandığını ifade eden proje yöneticisi Hanna Krasnova, kullanıcıların Facebook üzerinden diğerleriyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olduğunu ve kendilerine benzeyen insanlarla kendilerini kıyasladığını kaydediyor.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER