ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 14:48

“Engel Tanımayanlar” hareketi her geçen yıl büyüyor

“Engel Tanımayanlar” hareketi her geçen yıl büyüyor

İstihdamdan ürün ve çözümlere, mağazacılıktan sosyal sorumluluk projelerine.


Turkcell’in engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında gerçekleştirdiği çalışmalar, basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Bağış veya iş imkanı sağlamanın ötesine geçerek çok daha fazla insana ulaşmayı, toplumda kalıcı bir farkındalık yaratmayı ve engelli vatandaşları hayatın içine katmayı hedefleyen “Engel Tanımayanlar” hareketi kısa süre içinde büyük ilerleme kaydederek yaşamın her noktasına dokunan bir çözümler bütünü haline dönüştü.

Turkcell, halen “istihdam”, “ürün ve çözümler”, “sosyal sorumluluk” projeleri başlıkları altında fark yaratan seçenekler sunuyor. Şu anda 500 engel tanımayan çalışan için istihdam yaratan Turkcell, engelli aboneleri için, avantajlı konuşma ve data tarifeleri,  Görüntülü Çağrı Merkezi, Turkcell Hayal Ortağım, Görme Engellilere Özel Sesli Fatura, Görme Engellilere Özel Sesli Sözleşme, İşitme Engellilere Özel Çalarken Dinlet, Sesli Bilgi Servisi, Neredeyim Destek Servisi, Turkcell’in Parmakları Konuşuyor gibi ürün ve çözümlerin yanı sıra pek çok sosyal sorumluluk projesi de geliştiriyor.

1399977919_09.jpg

Mobil iletişim ve teknoloji gücümüzle imkansızı başarıyoruz

Toplantıda “Engel Tanımayanlar” çatısını anlatan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “Fırsat eşitliği sağlandığında insanların ufuklarını çok ötelere taşıyabileceklerini, imkansızı başarabileceklerini biliyoruz. Mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlar; istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli ortadan kaldırıyor. Turkcell için ‘Engel Tanımayanlar’ çatısı, durağan bir imkanlar bütünü değil, değişen teknoloji ve sosyal şartlara paralel olarak sürekli gelişen bir yapı. Son bir yıl içinde Sesli Fatura ve Sözleşme, Neredeyim Destek Servisi gibi uygulamaları hayata geçirdik ve Turkcell Hayal Ortağım servisinin içeriğini zenginleştirdik. Sosyal sorumluluk projelerimize yenilerini ekledik ve kapsamını genişlettik.

1399977936_cmcalisani.jpg

Sosyal sorumluluk projelerimizle fırsat eşitliği yaratıyoruz

Turkcell’in “Engel Tanımayanlar” çatısı altında yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinden de söz eden Burak Sevilengül şunları anlattı: “Kardelenler projemiz kapsamında Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile işbirliği yaptık. Engelli ve üniversite öğrencisi 100 Kardelenimizin eğitimine destek oluyoruz. Turkcell Akademi bünyesinde Engel Tanımayan Akademi’yi hayata geçirdik ve işitme engelliler için eğitimler hazırladık.  Bu sayede Akademimiz engel tanımayan müşterilerimiz için de bilgi kaynağı halini alıyor. Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimlerini Turkcell Hayal Ortağım’a dahil ediyoruz. Yine görme engelli futboluna da destek vermeye başladık. Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne de ana sponsor olduk.

Bu alandaki samimi ve yoğun çalışmalarımız bize dünya birinciliği getirdi. Turkcell Hayal Ortağım servisi, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleşen Global Mobil Ödülleri’nde ‘Toplumsal ve Ekonomik Gelişme’ kategorisi ‘En iyi Mobil Ürün-Uygulama’ başlığı altında dünya birincisi oldu. Engelli vatandaşlarımız için bilgiye, iletişime, sosyal hayata erişimde fırsat eşitliği yaratmak için daha pek çok yeniliği hayata geçirebileceğimizi biliyoruz ve bunun için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

1399977950_img4473.jpg

Engelli Kardelenlere eğitim desteği

Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden Kardelenler’in bu yıl itibariyle kapsamı genişledi. Turkcell, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile kurduğu işbirliği sonucunda maddi durumu yetersiz olan, üniversite öğrencisi ve engelli 100 Kardelen’in eğitimine destek oluyor. Kardelenler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler bulunuyor.

Turkcell Akademi, Türk işaret dilini öğretecek

Turkcell, son bir yıl içinde engellilerin bilgiye erişimde önlerine çıkan güçlükleri kaldırmak üzere stratejiler geliştirdi. Turkcell’in “dünyanın bilgisini milyonların erişimine açmak” hedefiyle kısa süre önce dijitalleştirdiği Turkcell Akademi, engelli aboneler için de önemli eğitim fırsatları sunuyor. “Engel Tanımayan Akademi” sayesinde teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de yerini almış durumda. Eğitimler, işaret dili ve altyazılı olarak sunuluyor. Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimleri Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil ediliyor. Akademi’nin Engelliler Haftası’na özel olarak hazırladığı bir çalışma da var. Bu kapsamda Turkcell Akademi, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle Engelliler Haftası’nda Türk işaret dili eğitimlerini de sunmaya başlıyor.

Görme engelli sporlarında Türkiye’de ilkler

Turkcell’in hedefleri arasında görme engelli sporlarını tabana yayarak engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmesine katkıda bulunmak da yer alıyor. Turkcell, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de bir ilke imza atarak Görme Engelli Bisiklet sporunu 9. paralimpik branşı olarak başlatmıştı. Halen Görme Engelli Spor Federasyonu’nun ana destekçisi olan Turkcell, Tokat, Denizli, Konya, Kayseri ve İzmir’de 50 sporcuya destek veriyor.

Turkcell, kısa süre önce spor alanında bir yeniliğe daha imza attı ve Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu işbirliğine giderek görme engelli futboluna da destek vermeye başladı. Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Görme Engelliler Ligi’ne de adını vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor oldu.

Dünya birinciliği getiren servis: Turkcell Hayal Ortağım

Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle görme engelli abonelerinin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için geliştirdiği  “Turkcell Hayal Ortağım” servisi geçen Şubat ayında dünya birinciliği getirdi. Servis, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen Global Mobil Ödülleri’nde, “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi “En iyi Mobil Ürün-Uygulama” başlığı altında dünya birincisi oldu. Turkcell Hayal Ortağım sayesinde görme engelli aboneler, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri, köşe yazılarını, dünya klasikleri başta olmak üzere binlerce sesli kitap ve eğitimleri, hayatlarını kolaylaştıran bilgi servislerini ücretsiz dinleyebiliyor. Turkcell Hayal Ortağım Goller Cepte IVR özelliğiyle görme engelli aboneler, taraftarı oldukları takımın gollerini maç anında otomatik gelen çağrılarla dinleyebiliyor, maçtaki dakika ve skoru öğrenebiliyor. Konum bazlı servisler sayesinde ise görme engelli aboneler nerede olduklarını, en yakın hastane, eczane gibi bilgileri ücretsiz sorgulayabiliyor. Şu ana kadar 50 bin kişinin aradığı Turkcell Hayal Ortağım günde yaklaşık 10.000 dakika dinleniyor.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER