ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 04:50

En yeni modeli internette

En yeni modeli internette

BlackBerry üreticisi Research In Motion'ın henüz piyasaya sürmediği telefonu internete sızdı.


BlackBerry üreticisi Research In Motion (RIM), en yeni telefonunu Ocak 2013’te tanıtacağını açıklamıştı.

Ancak teknoloji dünyasının sızıntı merkezi haline gelen Asyalı teknoloji siteleri yeni telefonun fotoğraflarını ve videosunu internete sızdırdı. 

VİETNAM'DAN YAYILDI

BlackBerry’nin en yeni modeli L-serisine ait fotoğraflar, geçmişte birçok sızıntıyla adını duyuran Vietnam merkezli teknoloji bloğu Tinh’te ortaya çıktı. Telefon, tasarımıyla iPhone 5’e olan özelliğiyle dikkat çekiyor. Neredeyse 20 yakın fotoğraf ve video yayımlayan Tinh, BlackBerry telefonun arka ve ön panelini, USB girişini, bataryasını ve diğer kısımlarını gözler önüne serdi.

Yeni telefonunu 30 Ocak 2013’te tanıtacağını açıklayan ve bu tarihin öncesinde geliştiricilere ve bazı medya kuruluşlarına BB10 adıyla anılan telefonun prototipini dağıtan RIM, telefonun tasarımı hakkında çok fazla bilgi sunmamıştı.

iPHONE'U ANIMSATTI

RIM, dokunmatik ekranlı BlackBerry 10 Dev Alpha ve klavyetli QWERTY BlackBerry 10 Dev Alpha C modellerine ait prototipleri, BlackBerry 10 işletim sisteminin denenmesi için belli firma ve basın organlarına dağıtmıştı. Tinh sitesinde beliren fotoğraf ve video, BB10 işletim sistemi hakkında hiçbir fikir vermese de, telefonun iddia edilen tasarımını gözler önüne seriyor. Tasarımın en dikkat çeken özelliği, Apple’ın iPhone 5 telefonunu anımsatması.

iPhone gibi yuvarlak köşelere sahip olan BB’nin farkı, arka microSIM ve microSD kart girişi de içermesi. Arka panelin arkasındaki kısımda aynı zamanda NFC (Yakın Alan iletişimi) anteni ve 1800 mAh batarya yer alıyor. L serisinin tasarımında göze çarpan bir diğer özellik, oynat/durdur fonksiyonl geçiş tuşuna sahip olması. Ses ayarı tuşu telefonun sağ kenarında, micro USB ve micro HDMI bağlantıları ise sol tarafında yer alıyor.

Yeni telefonun en gelişmiş yazılımları ve uygulamaları bulundurmak isteten RIM, hafta içinde BlackBerry 10 işletim sisteminin beta versiyonunu yayımladı.İşletim sistemi, C/C++, Qt ve HTML5 geliştiricilerine sunuldu. RIM, yaptığı en son açıklamada, ‘dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerle çalıştıklarını, beraber çalıştıkları yazılım geliştiricilerle aralarındaki güven bağının giderek güçlendiğini” belirtti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER