ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 18:26

Elektrikli otomobil "DORU"

Elektrikli otomobil "DORU"

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Ar-Ge Topluluğu öğrencileri tarafından elektrikli otomobil üretildi.
İç ve dış tasarımı üniversite öğrencileri tarafından yapılan elektrikli araç, 6 aylık çalışma sonucu ortaya çıktı. Öğrenciler, DORU ismini verdikleri araçla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) düzenlediği yarışlara katılacak.

Proje Başkanı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Alper Ayhan, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda iki kategoride yarışacaklarını söyledi.

Yarışlarda üniversiteyi ve Konya'yı temsil edeceklerini dile getiren Ayhan, "Güneş Arabası Kategorisi'nde Kara-Tay ile 2013 yılında yarışmış ve 16. olmuştuk. Bu sene bu aracımızda hız, ağırlık ve performansa dayalı iyileştirmeler yaptık. Hızını 60 kilometreden 90 kilometreye çıkardık. Kara-Tay'da, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tasarladığı Batarya Modül Sistemi bulunmaktadır" dedi.

Özgün bir çalışma

Ayhan, Elektromobil kategorisine ise yeni bir araçla katılacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Elektromobil yarışları verimliliğe dayalı bir yarış olacak. Araçlara enerji ölçüm cihazı takılarak, en az enerji ile yarışı tamamlamaları istenecek. Biz de aracımızı buna göre tasarladık. Tamamen özgün bir çalışma olan aracımız, fiberglas malzemeden üretilmiş ve modelleme, çizim, kalıp tamamen üniversitemiz öğrencileri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu aracımızda 3 kilowat lityum-iyon batarya paketi ile dc fırçasız mıknatıslı motor bulunuyor. Araçta far, stop ve park lambası olmak üzere 480 led bulunmaktadır. Hızı saatte maksimum 60 kilometre olup, 120 kilometre yol gidebilmektedir."

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak da yarışlarda öğrencilere başarılar dileyerek, her iki araçtan da iyi derece beklediklerini ifade etti.

Yarışlar, 16-17 Ağustos tarihlerinde İzmit'in Körfez ilçesinde yapılacak.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER