ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2014 Cuma 12:37

E-Fatura ile Cryptolocker virüsünü yayanlar silahlı örgüt çıktı!

E-Fatura ile Cryptolocker virüsünü yayanlar silahlı örgüt çıktı!

E-Fatura ile banka hesabı boşaltan siber suçlular yakalandı.


E-fatura yoluyla insanların bilgisayarına virüs bulaştırarak dosyalarını kilitleyip açmak için karşılığında para isteyen hackerlar yakalandı. İnsanların banka hesaplarının boşaltılması ile 6 ay önce harekete geçen İstanbul Siber Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 750 bin TL vurgun yapan hacker şebekesini yakaladı. Karnaval Operasyonu'nda ele geçirilen dolandırıcı şebekenin lideri Junior lakaplı Cüneyt T.,  hacker’lık ile banka hesabı boşaltmanın yanı sıra, cinayet ve gasp suçlarından da daha önce hüküm giymiş.

1417704818_indir.jpg

Virüsleri mail yoluyla e-faturaymış gibi hedef aldığı kişilere atan hackerlar, kullanıcıların bilgisayarına virüs bulaştıktan sonra bilgileri kopyalamaya başlıyor ve böylece şahsın bilgisayar ve telefonuna hakim  olmuş oluyor. Kurban seçilen kişi fatura ödediğini zannederek banka hesabını kendi eliyle siber suçlulara boşaltmış oluyor.

Polislerin Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Ümraniye, Beyoğlu ve Samsun'da eş zamanlı baskınlar düzenlediği operasyonda  Cüneyt T., yardımcıları E.Ö. ve K.K.'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Bu operasyonda, 3 adet hard disk, 4 adet laptop, çok sayıda kredi kartı ve sim kart, 13 bin lira, 13 bin dolar ve 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Siber Suçlar ile Mücadele Şubesi yetkilileri yaptığı açıklamada;

-Ev ve iş yerinde kullandıkları bilgisayarlarda orijinal yazılım kullanmaları,

-İnternet üzerinden banka web sayfasına giriş yapıldığında ilgili bankanın orijinal web sayfasından girildiğinden emin olmaları,

-Özellikle banka tarafından gönderildiği izlenimi verilerek internet bankacılığı ile ilgili güncelleme yapılacağı bahanesi ile telefon marka model bilgilerinin istenmesi, internet bankacılığı kullanıcı adı ve parolalarının istenmesi durumunda bilgilerin kesinlikle verilmemesi konularında uyardı.KAYNAK : E-Fatura ile Cryptolocker virüsünü yayanlar silahlı örgüt çıktı!

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER