ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Aralık 2014 Pazartesi 00:10

Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi Santrali!

Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi Santrali!

Biz Nükleer enerjinin peşinde koşarken; bakın dünya nelerle uğraşıyor!


Enerji, tüm dünyanın peşinden koştuğu uğruna savaşlar çıkartılan insanlık için oldukça önemli olan bir kaynak. Ülkemiz özellikle kömürle çalışan termik santrallerin cenneti diyebiliriz. Alelacele yapılan termik santrallerin yöneticileri "çevreye hiç zarar vermeyeceğiz" açıklamlarında bulunsa da bunun ne kadar gerçek olduğunu bize sanırım zaman gösterecek. Bulunduğum çevrerde 3 adet ve 1 adette yapımı devam eden termik santral olduğunu hatırlatmama lütfen izin verin.

Amerika'da ise termik santrallerin yerini Güneş Enerjisi Santrallerinin aldığını görmekteyiz. Yapımı devam eden 3 santralden ilki tamamlandı ve enerji üretimine başladı. Tabloda yapımı devam eden santralleri görebilirsiniz.

Proje İsmiYapım İsmiKapasite (MWac)Anlık Üretim(11/14)ŞehirYapan FirmaMal SahibiTopaz Solar FarmFirst Solar550550CAPG&EMidAmerican Energy HoldingsDesert SunlightFirst Solar550524CAPG&E, SCENextEra Energy Resources, GE Energy Financial Services, SumitomoSolar Star SunPower 579 309 CA SCEMidAmerican Energy Holdings

Tamamlanan 550 megavatlık Topaz Solar Güneş Santralinin fotoğrafını aşağıdan görebilirsiniz. Bu Enerji Santralinin 160.000 adet evin elektirk ihtiyacını karşılayabildiğinin altını çizelim.  Aynı megawatt'a sahip bir termik santralin günde ortalama 5500 TON kömür yaktığını ve Güneş Enerji Sisteminin enerji maaliyetinin sadece bakımları olduğunu sizlere söyleyelim.

 

1417170826_first-solar-topaz.jpg

 KAYNAK : Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi Santrali çalışmaya başladı!

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER