ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 18:13

Dünyada ilk! Türk bilimadamı geliştirdi!

Dünyada ilk! Türk bilimadamı geliştirdi!

Türk bilimadamı bor katkılı yanmayan poliüretan köpük geliştirdi.


İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, kanserojen içeren ve bu nedenle AB tarafından kullanımı yasaklanan brom ve fosfat katkılı poliüretan köpüğe alternatif olarak bor katkılı poliüretan köpük geliştirmeyi başardı.

Bu konuda yaptığı açıklamada, ''Bor Katkılı Yanmayan Poliüretan Köpük Üretimi'' adlı proje kapsamında Adana'daki bir firmayla birlikte çalışma yürüttüklerini söyleyen Yunus Önal Projeye ilişkin deneylerin 4 yıl sürdüğünü belirtti ve bunun sonucunda da bor katkılı yanmayan poliüretan köpüğün ortaya çıktığını dile getirdi.

Önal, Poliüretan köpüğün yoğun olarak inşaat sektöründe, konutlarda, fabrikalarda kullanılan önemli bir malzeme olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

''Kullanım alanı itibariyle bu tür malzemelerde yanmazlık özelliğinin olması gerekiyor. Yanmazlık özelliği dediğimiz, bir malzeme yandığı veya yangın çıktığında yanmazlık sıcaklığının yüksek olması demektir. Poliüretan köpük polimer olduğu için çok çabuk tutuşur. Yanmazlık özelliğini yükseltmek için katkı maddesi katmak gerekiyor. Günümüzde bu amaçla kullanılan katkı maddeleri brom ve fosfattır. Yandığında bu maddeler kanserojen olduğu için AB 2 yıl önce bu tür malzemelere yasak getirmişti. Orta vadede artık poliüretan köpüklerde ya da yangına maruz kalacak polimer tabanlı malzemelerde yanmazlık özelliği veren brom ve fosfatın kullanımı yasaklanacak. Dünyada bu amaçla bu iki maddeye alternatif tek bir madde vardır, bor. Biz de malum bor açısından zengin bir ülkeyiz. Bu düşüncelerle hazırladığım bor bileşenini poliüretan köpüğe kattım. 4 yıllık yüzlerce deney sonucu bor katkılı poliüretan köpüğü üretmiş olduk. Böylece yaklaşık 875 derecelik sıcaklıkta dahi yanmayan bir poliüretan köpük elde ettik.''

1359123846_171142.jpg

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER