ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 00:22

Chrome önüne geleni ezdi geçti

Chrome önüne geleni ezdi geçti

Internet Explorer'a karşı Google’ın Chrome’u, Mozilla’nın Firefox’u ve Opera... Rekabet tüm hızıyla devam ediyor.


Dünya genelinde en çok kullanılan PC işletim sistemi Microsft tarafından geliştirilen Windows’tur. Şirket, sistem içerisinde Internet Explorer tarayıcısını hazır olarak kullanıcılara sunar. Farklı geliştiricilerden yeni oluşumların gelmediği dönemde herkes tarafından tercih edilen (biraz da mecburi bir durum) tarayıcıda son dönemlerde ciddi anlamda bir düşüş söz konusu.

Google’ın Chrome’u, Mozilla’nın Firefox’u ve Opera’nın rekabete dahil olmasıyla Internet Explorer kullanımı sürekli azalma eğiliminde oldu. Hatta 2012 yılında Choreme zirvede yer aldı.

Farklı geliştiricilerin sunduğu tarayıcılar günümüz koşullarına daha uygun yapılar sunmanın yanında performans noktasında daha başarılı. Internet Explorer rakipleri karşısında iddialı yazılımlar geliştiremedi.

Araştırmaya göre Internet Explorer, halen ciddi bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih ediliyor; fakat tarayıcının daha çok bilinçsiz kullanıcılar tarafından tercih edildiği görülüyor.

Kullanıcı, bilgisayarda hazır gelen bu uygulamayı direkt kullanıyor ve değiştirme gereksinimi duymuyor.

Oysa daha fazla performans, daha güncel ve mobil telefonuyla (Android) aynı anda senkronize olacak tarayıcı kullanmak isteyenler tercihini Chorome’dan yana kullanıyor.

1356456194_594286534539.jpg

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER