ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 15:45

CERN'de yeni bir parçacık keşfedildi!

CERNde yeni bir parçacık keşfedildi!

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) iki atomaltı parçacığı keşfettiğini açıkladı.


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) iki atomaltı parçacığı keşfettiğini açıkladı. CERN'den yapılan açıklamada, keşfin, dünyanın nasıl meydana geldiğini tanımlayan parçacık fiziğinin "Standart Model"inin ötesinde işlerin nasıl yürüdüğüne ışık tutacağı belirtildi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak yapılan deneylerde keşfedilen atomaltı parçacıklar, devasa bir gücün bir araya getirdiği üç zerreciğin oluşturduğu baryondan meydana geliyor.

 1416428971_img20141119223111.jpg

CERN'e bağlı LPNHE Laboratuvarı'nda görevli Matthew Charles, "Doğa bize cömert davrandı. Birini bulmaya çalışırken ikisini birden keşfettik" dedi. Keşfedilen yeni parçacıkların, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında, 27 kilometrelik tünelde birbirleriyle çarpıştırılan protonlardan 6 kat daha ağır olduğu belirlendi. Araştırma sonuçları, "Physical Review Letters" dergisinde yayımlanacak.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak daha önce de parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığı keşfedilmişti. "Tanrı Parçacığı" olarak da bilinen Higgs Bozonu'nun keşfi, geçen yıl Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs'e Nobel Fizik Ödülü getirmişti.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER