ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 23:44

Cep telefonunuz kayıtlı mı?

Cep telefonunuz kayıtlı mı?

'Kullanmakta olduğunuz cihaz kayıtdışıdır' şeklinde bir mesaj alırsanız ne yapacaksınız? İşte izleyeceğiniz yol.


Türkiye'deki yüksek vergi nedeniyle özellikle teknololjik ürünler yurtdışından temin ediliyor. Ancak, Maliye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu önceki yıl bir çalışma yaparak Türkiye'de kullanıma açılan cep telefonları yasal takibe başladı.

Vergisi alınan ve kayıt edilen telefonlar sorunsuz kullanılabiliyor. Ancak kayıtta oluşan teknik bir sorun daha sonra başınızı ağrıtabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için öncelikle telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor.

Tüm cep telefonu modellerinde, *#06#'yi tuşlayıp arama tuşuna bastığınızda cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

Daha sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun sayfasında IMEI sorgulama ekranına giderek cihazınızın kayıt kontrolünü yapabilirsiniz.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KAYDI OLMAYAN TELEFON SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, 100 TL harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırdıktan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden BTK'nın sunduğu hizmetler başlığı altında yer alan "IMEI Kayıt Başvurusu" başlığını tıklayarak talep edilen bilgileri sisteme girecek, böylece kayıt işlemi gerçekleşmiş olacaktır. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER