ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 01:15

Bu virüse dikkat!

Bu virüse dikkat!

Boxer adlı truva atı, bulaştığı cep telefonundan kullanıcının bilgisi olmadan ücretli hatlara SMS atıyor.


Bütün işlemlerin sanallaşması ile dolandırıcılarda bu sanal aleme yöneldiler. Akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar da dolandırıcılara açık kapı bırakıyor. Boxer adlı truva atı, bulaştığı cep telefonundan kullanıcının bilgisi olmadan ücretli hatlara SMS atıyor.

İlk kez Latin Amerika ülkelerinde görülen truva atının, araştırma sonucunda 60'dan fazla ülkeye yayıldığı tespit edildi. Bu virüs diğer kullanıcılara SMS göndererek yüksek faturalara neden oluyor.

Hackerlar, akıllı telefon kullanıcıların sadece bilgilerini çalmıyor, artık kullanıcıları ücretli hatlara abone yaparak para kazanıyorlar. Boxer adlı truva atı, böyle bir işleve sahip. Bu virüs, ESET tarafından Latin Amerika'da tespit edildi. "Android/TrojanSMS.Boxer.A" adıyla etiketlenen bu zararlı yazılım, Latin Amerika bölgesindeki 9 ülkenin yanı sıra dünya genelinde 60'dan fazla ülkede görüldü.

Latin Amerika Güvenlik Araştırmacısı Pablo Ramos bu konuyla yaptığı açıklamada; "Bu truva atı, kullanıcının haberi olmadan yüksek ücretli mesajlar gönderiyor. Bu tip hizmetler genelde kullanıcıyı ücretli bir servise abone oldukları konusunda uyarır. Fakat bu truva atı servisin gönderdiği bilgilendirme mesajlarını filtreleyerek kullanıcıdan saklıyor. Doğal olarak bu gelişme kullanıcının faturalarına yansıyor." dedi.

SMS truva atları kendilerini yayamadıkları için çeşitli uygulamalar ya da video oyunlarının içine gömülerek bulaşıyor. Bu virüsün cep telefonuna indirilmesi ile truva atı cep telefonuna bulaşmış oluyor. Kullanıcı, uygulamayı çalıştırdığında ücretli numaraya bir SMS gönderilerek faturaya yansıyacak abonelik başlatılıyor.

Hackerlar bu uygulamadan şu şekilde kazanç sağlıyorlar: Kullanıcının telefonundan gönderilen bir SMS ile etkinleştiriliyorlar. Abone olan kullanıcıya şakalar, resimler ve SMS içeriği olabilecek her tür veri gönderilmeye başlanıyor. Ancak alınan her mesaj ücretlendirilmiş oluyor.

Pablo Ramos, bu tür tehditlerin kurbanı olmamak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

-Akıllı telefonlara yönelik uygulamaları sadece Google Play, Apple Store gibi resmi marketlerden yükleyin.

- E-posta veya SMS ile gönderilen ve tanımadığınız kişilerden gelen bağlantıları tıklamayın.

- Bir güvenlik yazılımı kullanın. Android tablet ve akıllı telefonlarını korumak için ESET Mobile Security for Android kullanabilirsiniz.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER