ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:13

Bu virüs başka virüs!

Bu virüs başka virüs!

İnternette dolaşırken bu virüse rastlarsanız inanmayın.


Bilgisayarlara bulaşan virüsler kullanıcıların baş belası oluyor. Sanal korsanlar dolandırıcılık yaparken virüsleri kullanıyor. Peki bilgisayarınıza virüs nasıl bulaşıyor ve dolandırıcılar bu işlem ile nasıl kandırıyorlar?

İnternet sayfalarında tıkladığınız bir link ile bilgisayarınıza aldığınız virüs, daha sonra cihazınızı kapatıp açtıktan sonra ekrana Jandarma Genel Komutanlığı'nın logosu olan ve üzerinde polis amblemi ve polis fotoğrafı bulunan bir sayfa olarak açılıyor. Bilgisayarınızın bloke edildiği yazan bu sayfada, sizin hakkınızda çocuk cinsel istismarı suçlamasında bulunuluyor, suçlamanın ortadan kalkması için nakit kuponla hesaba 100 avro yatırmanızı aksi halde savcılığa çocuk cinsel istismarı sebebiyle suç duyurusunda bulunulacağı söyleniyor.

1374846582_antivirus-software-500x500.jpg

Ayrıca dolandırıcılar daha inandırıcı olması için "İnterpol" yazısı ve logosunu da kullanıyorlar. Bu durumda kullanıcılar yem olmasın diye Jandarma Genel Komutanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Son günlerde farklı yollar ile Jandarma Genel Komutanlığına ulaşan şikâyet ve ihbarlarda; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda “Jandarma logosu ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın adı kullanılarak kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir. Jandarma Genel Komutanlığının böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan incelemede bilgisayarlarına yerleşen bir virüs tarafından ekranın kilitlenerek kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için; bilgisayarlarına virüs bulaşmış vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir" denildi.

KAYNAK : Bu virüs başka virüs!

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER