ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 03:59

Bu mesaja kanmayın!

Bu mesaja kanmayın!

Facebook'ta son günlerde bir kullanıcının yaydığı mesaj asılsız çıktı. Siz siz olun şifrenizi değiştirmeyin!


Facebook'ta bazı kullanıcıların paylaştığı "Hesabınıza virüs bulaşmış" mesajıyla ilgili endişeye kapılan onbinlerce kullanıcı şifresini değiştirdi.

"Ne düşünüyorsun" ve "Ne var ne yok" gibi mesajlar aslında Facebook'un bizzat kendisi tarafından üretilen bir mesaj. Kısaca bu ibareyi gördüğünüzde endişelenip, şifrenizi değiştirmeyin!

Bu soruyu kötü niyetli kişilerin sorduğunu zanneden birçok Facebook kullanıcısı şifrelerinin ele geçirildiğini düşünüp şaşkınlık yaşadı. Facebook duvarının en üstündeki bu kullanıcılara hiçbir zararı olmayan uygulama kullanıcının modunu öğrenme amaçlı bir eklenti.

Facebook’ta hızla yayılan mesajda şöyle: “Sayfanızın en üstündeki ’’ne düşünüyorsun’’ yazan yeri bir kontrol eder misiniz. Orada alışamadığınız türden cümleler kurulu ise örneğin; Neler oluyor, Nasıl gidiyor gibi Facebook’a saldıranlar sizi de ele geçirmiş demektir! Sizden gelmiş gibi görünen ve şu kişi şunu beğendi yazan cinsel içerikli videolar yayınlanıyor. Facebook büyük bir açık verdi! Size de gelen bu cinsel içerikli videoları sakın açmayınız! Paylaşalım birbirimizi uyaralım.”

ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRMEYİN

Bu uyarı sanal alemde dolaşan gerçek dışı uyarılardan biri. Facebook’un devam eden çalışması kapsamında bu tip iletileri kullanıcıların görmesi gayet doğal. Telaşa kapılmaya, şifrenizi falan değiştirmenize gerek yok.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER