ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 23:47

Bu da askerin oyuncağı

Bu da askerin oyuncağı

Askeri birliklerin yeni gözdeleri robotlar büyük bir hızla geliştirilmeye devam ediyor.


Savaş sektörü, ülkelerin dünya tarihi boyunca en çok bütçe ayırdığı sektördür. Askeri harcamaların inanılmaz derecelere ulaştığı günümüzde, harcamaların hakkını verdiğini söylemek pekde zor olmaz.

Dünyadaki ülkelerin en çok bütçe ayırdıkları sektör olan askeri sektörün bir bölümü de yapay zekanın donanımla birleştirilmiş hali sayılabilecek robotlardır.

Aslında bizler terim olarak robotları birçok alanda kullanıyoruz,ancak robot dendiğinde aklımıza ilk gelen şey bilim kurgu filmlerinde kullanılan insan veya hayvan silüetindeki elektronik cihazlar oluyor. Kaldı ki günümüzde askeri alandaki robotlarda hemen hemen bu görünümdeler.

1356447242_17.jpg

Askeri harcamaların içinde robot sektörüne de yüksek bir bütçe ayrılmasının en büyük sebebi, bu cihazların asker kayıplarını sıfıra indirmesi ve insana kıyasla daha az oranda hata yapmalarıdır.

Bu yüzden büyük ülkeler bir an önce en gelişmiş robotlara sahip olup bir an önce bu teknolojiyi sahada kullanmak istiyorlar. 

Robotlar ne zaman komutanların oyuncakları arasına ana karakterler olarak dahil olur bilemiyoruz ancak teknoloji açısından 15-20 sene önce gördüklerimize ve şu an sahip olduklarımıza bakarsak, bu tarih pekde uzak görünmüyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER